MON: Polska potrzebuje dostępu do satelity

26 lutego 2019, 09:03
novasar
Ilustracja: Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL)

Resort obrony jest zainteresowany, żeby wojsko miało dostęp do satelity - powiedział w poniedziałek 25 lutego wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz na posiedzeniu senackiej komisji obrony. Jak dodał Polska upatruje możliwości takiego dostępu we współpracy z sojusznikami.

W poniedziałek Skurkiewicz przedstawił senatorom z senackiej komisji obrony informację ministra obrony na temat nowoczesnych technologii w polskim sektorze obronnym.

Odpowiadając na pytania senatorów Skurkiewicz, mówiąc o wojskowym dostępie do systemów satelitarnych, zaznaczył, że ten obszar zainteresowań senatorów jest "po części" informacją niejawną.

"Ale nie jest tajemnicą, że jeżeli chodzi o kwestie dotyczące natury współpracy, czy satelity, jesteśmy zainteresowani, żeby w dość nieodległej przyszłości polska dysponowała swoim satelitą" - powiedział Skurkiewicz. Wiceszef MON wyjaśnił, że chodzi o to, by wojsko miało, "we współpracy z naszymi partnerami, do dyspozycji tego rodzaju obiekty".

Senatorowie dopytywali też, czy sprzęt, w tym elektroniczny, który Polska kupuje u zagranicznych dostawców na potrzeby armii, "jest w stu procentach dyspozycyjny" dla naszego wojska i czy możliwa jest sytuacja, że inne państwo może ten sprzęt "odłączyć", przez co stanie się bezużyteczny.

Odpowiadając Surkiewicz zapewnił, że MON realizuje zamówienia wyłącznie u sprawdzonych partnerów. "Kupujemy w Stanach Zjednoczonych, a nie w Chinach, czy w Rosji. To jest naturalna współpraca w ramach Sojuszu Północno-Atlantyckiego. Zapewnił też, że resort realizując zagraniczne zakupy zabiega, by w przypadku "kluczowego" dla naszej obronności uzbrojenia, to "Polska miała ostatnie słowo" dotyczące wykorzystania tej broni.

W ostatnim czasie MON informował o podpisaniu umów na zakup systemów obronnych od Stanów Zjednoczonych. W lutym w Warszawie została potwierdzona umowa o zakupie dywizjonu HIMARS za 414 mln dolarów. Do 2023 r. Polska ma otrzymać 20 wyrzutni, w tym 18 bojowych i dwóch w wersji ćwiczebnej, amunicję o zasięgu 70 i 300 km, pojazdy dowodzenia, zaopatrzenia i ewakuacji, a także wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

W marcu zeszłego roku w Warszawie podpisano największy w historii Polski kontrakt zbrojeniowy - umowę o dostawie dwóch baterii amerykańskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Zakupu dokonano w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. To pierwszy z planowanych dwóch etapów dostaw systemu Patriot.

Na baterie dla Polski złożą się m.in. cztery radary, cztery stanowiska kierowania walką, 16 wyrzutni, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolinii ora 208 pocisków PAC-3 MSE. System dostarczany Polsce ma być zintegrowany z opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS. Wartość umowy wyniosła 4,75 mld dolarów (ponad 16 mld zł); a związanego z nią offsetu - 950 mln zł. Polska obecnie prowadzi negocjacje dotyczące zakupu kolejnych baterii Patriot w ramach drugiej fazy programu Wisła.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
gebeth
wtorek, 26 lutego 2019, 23:28

no .. nie ?/ poważnie? a ja myślałem że koordynaty celów dla Jassm, Himars, etc,etc.. to załatwią .. gołębie pocztowe ? Myliłem się ?/ .. czy może kupiliśmy coś co puki co jest ślepe ??

Kordian
wtorek, 26 lutego 2019, 22:17

Mija 4 lata waszych rządów i jakoś sukcesów na tym polu nie ma. Wszystkie programy są priorytetowe , Orka , Harpia . Kruk tylko decyzji nie ma a przecież zaraz po rozstrzygnięciu przetargu sprzętu od razu nikt nie dostarczy . To trwa.

no nie wiem
wtorek, 26 lutego 2019, 21:12

Białoruś ma satelitarne zobrazowanie pola walki. Jak zobaczę to uwierzę ...

Jack_Reacher
wtorek, 26 lutego 2019, 21:12

Już świstak o tym mówił ;) przy okazji zawijał w sreberka ;) Dostęp to możemy mieć ... kupując jakiś teleskop do obserwacji.

MAZU
wtorek, 26 lutego 2019, 20:37

Kim jest Pan Skur-kiewicz??? Na posiedzeniach w Sejmie oraz Komisji Obrony Narodowej zastępuje Ministra, gładko odpowiada na pytania, udowadnia, że Polska (parafrazując) nie potrafi budować rakiet. Ale kiedy popatrzyłem mu w oczy, odniosłem wrażenie, że nie widzę jego duszy. Polskiej duszy... Kim Pan jest, Pnie Skur-kiewicz???