Reklama

KOSMONAUTYKA

NASA zmienia plan pierwszej załogowej misji Oriona

Ilustracja: Lockheed Martin
Ilustracja: Lockheed Martin

Amerykańska Agencja Kosmiczna zmodyfikowała plany dotyczące EM-2, czyli pierwszej załogowej misji statku kosmicznego Orion i rakiety Space Launch System. Przede wszystkim zaproponowano wyższą orbitę okołoziemską w pierwszej fazie lotu, co wpłynie również na zmianę czasu trwania tego etapu. Astronauci spędzą 2 dni, krążąc wokół Ziemi, natomiast cały lot potrwa 10, a nie, jak początkowo planowano, 9 dni.

Exploration Mission-2, to planowana na 2023 rok pierwsza misja załogowa statku Orion Multi-Purpose Crew Vehicle. Do wyniesienia astronautów w przestrzeń kosmiczną posłużyć ma aktualnie konstruowana rakieta Space Launch System w wersji Block 1. Celem będzie przetestowanie działania wszystkich systemów, w tym w szczególności systemu kontroli otoczenia i systemu podtrzymywania życia (ECLSS), które zostaną użyte po raz pierwszy.

Początkowo planowano, skierowanie statku na orbitę wokół Księżyca, gdzie spotkać się miał z planetoidą, która wcześniej zostałaby tam skierowana w ramach programu robotycznego Asteroid Redirect Mission. Astronauci mieli zebrać próbki i wrócić na Ziemię. W 2017 roku zrezygnowano jednak z takiej koncepcji. Jedną z kolejnych propozycji było wykorzystanie EM-2 jako pierwszego kroku przy budowie Lunar Orbital Platform-Gateway – załogowej stacji kosmicznej, wokół Księżyca. Jednak i tę opcję odrzucono. Finalnie zdecydowano się wykonać kilkudniowy przelot wpierw wokół Ziemi, a następnie Srebrnego Globu.

W ostatnich tygodniach plany dotyczące EM-2 zostały ponownie zmodyfikowane, w związku z decyzją dotyczącą wykorzystania SLS w konfiguracji Block 1.

Główna zmiana dotyczy czasu trwania całego lotu. Początkowo zakładano, że potrwa on 9 dni, jednak zdecydowano na zwiększenie apogeum orbity w pierwszej fazie, co finalnie zadecydowało o tym, że misja potrwa o dzień dłużej. Astronauci przez blisko 2 dni będą krążyli wokół Ziemi, po czym uruchomione zostaną silniki, które skierują Oriona w stronę Księżyca, do którego statek zbliży się na 8000 km.

Wyższa orbita pozwala na rozszerzoną ocenę wydajności systemów statku, będąc blisko Ziemi. W szczególności mowa tu o debiutujących podsystemach, dla których EM-2 będzie pierwszym lotem kosmicznym.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!