Reklama

KOSMONAUTYKA

Niemiecki producent satelitarny inwestuje w lekką rakietę nośną

Fot. OHB [ohb-system.de]
Fot. OHB [ohb-system.de]

Koncern OHB SE, jedno z głównych europejskich przedsiębiorstw sektora kosmicznego o przychodach przekraczających 1 mld EUR, planuje pozyskać własny system nośny o niewielkim udźwigu. Jak zapowiedział dyrektor generalny firmy, Marco Fuchs, pierwszy start ma się odbyć pod koniec 2021 roku.

Projektem stworzenia lekkiej niemieckiej rakiety kosmicznej zajmuje się bezpośrednio 35-osobowy zespół inżynierów spółki zależnej OHB, MT Aerospace AG z Augsburga. Pojazd rozwijany jest z myślą o tanim wysyłaniu na orbitę okołoziemską małych ładunków. Jak podał serwis Bloomberg, kluczowe elementy rakiety zostały już zbudowane i przetestowane. Obejmują one m.in. korpus segmentu głównego pojazdu (na stały materiał pędny), wykonany z wytrzymałego kompozytu węglowego.

W wypowiedzi cytowanej przez Bloomberg, Marco Fuchs (dyrektor generalny OHB) zaznaczył, że "budowa własnej rakiety jest logicznym krokiem" dla jego firmy i pozwoli jej na wynoszenie na orbitę produkowanych przez nią satelitów we własnym zakresie. Niemiecki producent - mający swoją siedzibę w Bremie - nie wskazał jeszcze potencjalnego miejsca, z którego miałby startować jego system nośny. Zadeklarowano jednak, że domyślnym terminem debiutu maszyny w locie jest 2021 rok.

OHB należy do głównych europejskich dostawców rozwiązań satelitarnych, dysponując globalnym zasięgiem działalności biznesowej. Niemiecka spółka produkuje satelity od blisko 40 lat, po przeistoczeniu dokonanym w latach 80. XX wieku z niewielkiej stoczni remontowej. Według ubiegłorocznych sprawozdań finansowych, niemiecka spółka satelitarna wygenerowała w 2018 roku blisko 1 mld EUR przychodu.

Firma jest m.in. integratorem i dostawcą satelitów europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, a także urządzeń wykorzystywanych w celach telekomunikacyjnych i do obserwacji Ziemi. Rozpoczęcie produkcji rakiet ma pomóc niemieckiej firmie częściowo uniezależnić się od dominujących obecnie dużych podmiotów oferujących wynoszenie ładunków w przestrzeń kosmiczną.

image
Element korpusu i zbiornika lekkiej rakiety nośnej rozwijanej na rzecz spółki OHB. Fot. OHB [www.ohb.de]

 

Jak dotąd wszystkie satelity OHB są wynoszone w przestrzeń kosmiczną przez zewnętrznych operatorów, w tym Arianespace i należący do Elona Muska SpaceX - te pomniejsze w roli ładunków drugorzędnych, co wiąże się z koniecznością dostosowywania swoich planów do harmonogramu długoterminowo organizowanych ciężkich misji.

Projekt rakietowy OHB jest także odzwierciedleniem obecnej koniunktury na rynku kosmicznym, charakteryzującej się dynamicznym rozwojem kolejnych platform przeznaczonych do wynoszenia jedynie lekkich satelitów. Sprzyja temu miniaturyzacja podzespołów, zastosowanie coraz bardziej wydajnych technologii materiałowych i produkcyjnych (zwłaszcza wytwarzania przyrostowego) oraz związana z tym poprawa współczynnika koszt-efekt w przeliczeniu na kilogram wyniesionego ładunku.

Według szefa OHB, branża kosmiczna jest bardzo obiecująca, co sprawia, że staje się ona "prawdziwą sceną start-upową". Jak zauważył, na całym świecie powstaje już lub jest w opracowaniu około 100 komercyjnych lekkich rakiet. Jak podkreślił Fuchs, jeszcze do niedawna ludzie sądzili, że wyłącznie NASA jest w stanie udźwignąć podobne projekty. Inżynieria rakietowa zatraciła już jednak swój "mistyczny charakter" - stwierdził szef OHB.

Opracowanie: PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!