Reklama

KOSMONAUTYKA

Niezapowiedziana chińska misja kosmiczna. Udana dostawa tajemniczego ładunku

Start rakiety CZ-2D. Fot. The State Council of the People's Republic of China / gov.cn
Start rakiety CZ-2D. Fot. The State Council of the People's Republic of China / gov.cn

Chińska państwowa agencja informacyjna powiadomiła o przeprowadzeniu w dniu 10 kwietnia br. udanego startu rakiety nośnej Chang Zheng-4C z kosmodromu Jiuquan w prowincji Gansu. Zamiar przeprowadzenia lotu nie był wcześniej notyfikowany, a sam jego przebieg pozostał w znacznej mierze nieujawniony. Wiadomo jednak, że kluczowym założeniem misji było wprowadzenie na niską orbitę okołoziemską kolejnych satelitów systemu obserwacji Ziemi, Yaogan.

Przeprowadzony bez wcześniejszej zapowiedzi lot rakiety kosmicznej Chang Zheng-4C (pol. Długi Marsz 4C) z 10 kwietnia br. umożliwił umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej ładunku złożonego najprawdopodobniej z czterech satelitów. Trzy z nich miały stanowić instrumenty systemu obserwacji Ziemi Yaogan, natomiast czwarty obiekt określono jako mikrosatelitę Weina-1A (eksperymentalny projekt niewiadomego przeznaczenia). Start nastąpił w chińskim ośrodku lotów satelitarnych Jiuquan w prowincji Gansu o godz. 06:25 (czasu środkowoeuropejskiego).

Pierwsze oficjalne informacje na temat misji pojawiły się dopiero w godzinę po odpaleniu rakiety, wraz z komunikatem o udanym rozmieszczeniu wyniesionego ładunku. Pomyślna dostawa została ogłoszona przez państwową agencję informacyjną Xinhua. Będące jej głównym składnikiem trzy satelity Yaogan-31 (31A, 31B i 31C) określono jako instrumenty obserwacji Ziemi na użytek cywilny (monitoring upraw, wsparcie procesów zarządzania kryzysowego). Niemniej jednak, szczegółowe parametry techniczne satelitów, a także konkretne przeznaczenie obiektów tej serii nie zostały oficjalnie ujawnione.

W przeciwieństwie do oświadczeń Pekinu, zagraniczne ośrodki monitorowania podają, że satelity Yaogan mają charakter militarny i mogą obejmować rozpoznawczą aparaturę optyczną oraz radarową na bazie syntetycznej apertury (SAR). Zgodnie z raportem opublikowanym w maju 2016 roku przez indyjski Narodowy Instytut Badań Zaawansowanych w Bengaluru, instrumenty Yaogan mogą stanowić część chińskiego antyokrętowego systemu balistycznego (ASBM), odpowiedzialną za namierzanie i śledzenie celów pływających po wodach oceanicznych. Według innych źródeł przeznaczeniem systemu Yaogan ma być prowadzenie morskiego zwiadu elektronicznego w zakresie odpowiadającym funkcjonowaniu starszych wersji amerykańskiego Naval Ocean Surveillance System (NOSS). Wskazuje na to triangulowany układ satelitów Yaogan, uskuteczniany wcześniej w rozwiązaniach stosowanych przez USA.

Pierwsze obiekty konstelacji satelitarnej Yaogan zostały uruchomione w kwietniu 2006 roku. Poprzedni start zarejestrowano natomiast 25 stycznia 2018 roku, w trakcie którego rakieta Chang Zheng-2C dostarczyła na orbitę ostatnie trzy satelity Yaogan-30.

Wtorkowy start był 11 misją kosmiczną Chin w tym roku. Kolejny lot chińskiej rakiety kosmicznej ma nastąpić (według obowiązującego harmonogramu) w dniu 21 kwietnia br. Misję obsłuży rakieta Chang Zheng-3B, która zabierze ze sobą ładunek złożony z satelity telekomunikacyjnego Apstar 6C.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!