Reklama

KOSMONAUTYKA

Nowa firma Bigelowa. Do zarządzania stacjami kosmicznymi

Ilustracja: Bigelow Space Operations via Twitter
Ilustracja: Bigelow Space Operations via Twitter

Robert Bigelow, założyciel Bigelow Aerospace, zapowiedział powstanie nowego przedsiębiorstwa Bigelow Space Operations. Jego celem będzie sprzedaż i obsługa klientów komercyjnych, zainteresowanych korzystaniem ze stacji orbitalnych Bigelowa. Jednak pierwszym zadaniem nowego podmiotu będzie przeprowadzenie gruntownej analizy rynku.

Powstanie nowego przedsiębiorstwa oznajmił osobiście Robert Bigelow, założyciel Bigelow Aerospace, podczas uroczystości 20 lutego br. Bigelow Aerospace pracuje nad wyprodukowaniem dwóch autonomicznych stacji kosmicznych, oznaczonych B330-1 i B330-2, które mają zostać wyniesione na orbitę w 2021 r.

Każda ze stacji B330 będzie podczas podróży rakietą nośną zajmować zaledwie 1/3 objętości, jaką osiągnie później, już po rozłożeniu w kosmosie. Na orbicie, rozprężona konstrukcja będzie mieć 16,8 m długości oraz 6,7 m szerokości, oferując w środku 330 m3 miejsca.

Będą one wyposażone w po dwa porty do dokowania oraz panele słoneczne, zapewniające energię elektryczną. Na pokładzie takiej stacji będzie mogło naraz przebywać do sześciu astronautów.

Zadaniem nowej kompanii, Bigelow Space Operations (BSO) będzie sprzedawanie powierzchni na stacjach zainteresowanym ich wykorzystaniem klientom. Firma będzie też w przyszłości zajmować się obsługą stacji – między innymi przygotowaniem ich do działania, organizacją transportu załóg, klientów i towarów na ich pokłady.

Jeszcze w tym roku wysiłek pracowników BSO ma skoncentrować się na przeprowadzeniu jak najbardziej gruntownej analizy rynku, by wiedzieć, jakie może być w skali globalnej, wśród różnych grup odbiorców, zainteresowanie użytkowaniem komercyjnych stacji kosmicznych na orbicie okołoziemskiej.

W dłuższej perspektywie Bigelow Aerospace planuje zbudować stację, której objętość 2,4 razy przekroczy kubaturę dzisiejszej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Również obsługą tej stacji zajmie się Bigelow Space Operations.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!