Reklama

Europa

Nowa ustawa otwiera Wielką Brytanię na kosmos

Fot. ESA/NASA
Fot. ESA/NASA

Dnia 15 marca 2018 r. weszły w życie przepisy nowej brytyjskiej ustawy The Space Industry Act. Przyjęty akt prawny ma zapewnić, że podmioty brytyjskie będą mogły wypuszczać w przestrzeń kosmiczną małe satelity bezpośrednio z brytyjskiego terytorium oraz otwiera drogę do wykorzystania innowacyjnych sposobów transportu, takich jak chociażby loty hipersoniczne.

Po wejściu w życie The Space Industry Act brytyjski rząd przygotowuje przyszłą politykę dotyczącą zobowiązań, ubezpieczeń i opłat za komercyjne loty kosmiczne, do których posiadania zobowiązane będą brytyjskie podmioty zamierzające wystrzelić z brytyjskiej ziemi swoje obiekty kosmiczne.

W pracach tych rząd wspierany jest przez Brytyjską Agencję Kosmiczną oraz Departament Transportu.

Podejmowane przez nas działania mają zapewnić, że zasady ustanowione w Space Industry Act stworzą bezpieczne, odpowiedzialne oraz atrakcyjne środowisko dla przemysłu małych satelitów oraz lotów suborbitralnych.

dr Graham Turnock, dyrektor Brytyjskiej Agencji Kosmicznej

Zgodnie z zapowiedziami brytyjskiego rządu dostęp do przestrzeni kosmicznej ma umożliwić prywatnym przedsiębiorcom kompleksową obsługę satelitów, włącznie z ich wystrzeliwaniem z terytorium wielkiej Brytanii, oraz uczynić z tego kraju najlepsze miejsce w Europe do rozpoczęcia i prowadzenia kosmicznego biznesu.

Odpowiednie uregulowanie wymagań ustawowych dotyczących ubezpieczeń i dodatkowych opłat jest okolicznością, która może pozytywnie stymulować szybszy rozwój sektora kosmicznego. Przepisy polskiego projektu o działalności ustawy o działalności kosmicznej oraz Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych z dnia 10 lipca 2017 r. przewidują, że właściciel obiektu kosmicznego przed wystąpieniem operatora obiektu kosmicznego z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej, jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkodę. Zgodnie z art. 28 tego projektu może być zwolniony z tego obowiązku, jeżeli obiekt kosmiczny będzie wykorzystywany dla celów podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, nauki, badań lub edukacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama