Reklama

KOSMONAUTYKA

Nowatorski system odzyskiwania powietrza i wody będzie testowany na ISS

Fot. Airbus Defence & Space
Fot. Airbus Defence & Space

Airbus został dostawcą nowego systemu podtrzymywania życia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Demonstrator technologii ACLS generuje tlen i wodę w systemie zamkniętym.

Grupa Airbus zbudowała i przekazała dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) system ACLS (Advanced Closed Loop System), czyli zaawansowany system podtrzymywania życia, oczyszczający powietrze i odzyskujący tlen. System wytwarza również wodę, będącą w mniejszym lub większym stopniu produktem ubocznym tej technologii. ACLS został opracowany przez specjalistów koncernu Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i na ISS, na którą trafi w lecie 2018 roku, ma pełnić funkcję demonstratora technologii.

ACLS wykorzystuje część dwutlenku węgla wewnątrz kabiny oraz wodór otrzymany z rozbicia cząsteczek wody, przekształcając je w metan oraz wodę w procesie znanym jako reakcja Sabatiera. Następnie z otrzymanej wody w drodze elektrolizy pozyskiwany jest tlen. Wspomaga to ogólną wydajność systemu i obniża zapotrzebowanie na dostawy z Ziemi.

System ACLS zostanie wkrótce zainstalowany w transportowcu kosmicznym HTV-7 w Centrum Kosmicznym Tanegashima w Japonii, a następnie dostarczony na stację ISS w sierpniu bieżącego roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!