KOSMONAUTYKA
Nowy instrument rentgenowski NASA na orbicie
Udanym startem 9 grudnia br. rozpoczęła się misja kosmiczna naukowego instrumentu obserwacyjnego Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE). Urządzenie stworzone dla NASA zajmie się badaniem czarnych dziur i gwiazd neutronowych.
Wystrzelenie przeprowadzono z użyciem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Niewielki rentgenowski instrument badawczy IXPE (minisatelita o masie blisko 330 kg) poleciał w kosmos jako główny ładunek misji. Nie wskazano, by poza nim w ładowni, bądź co bądź, dużej rakiety SpaceX znalazły się także inne satelity. Warto nadmienić, że Falcon 9 w tym przypadku zapewniłby zdolności znacznie ponad potrzeby NASA (wcześniej planowano wystrzelić IXPE z pomocą odpalanej spod samolotu transportowego rakiety Pegasus-XL), jednak wydatnym ograniczeniem dla innych ładunków była specyficzna, nieomal równikowa inklinacja rozmieszczenia obiektu. Jak wskazano, urządzenie tej misji stało się w ten sposób najmniejszym ładunkiem, który poleciał samotnie na rakiecie Falcon 9.
Start przeprowadzono z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego, na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Falcon 9 wystartował o godz. 7:00 nad ranem czasu polskiego (godz. 1:00 czasu lokalnego) i ok. pół godziny później uwolnił główny ładunek misji, który został umieszczony na docelowej orbicie o wysokości ok. 600 km na Ziemią i nachyleniu około 0°. Po udanym locie, pierwszy stopień rakiety wylądował na jednej z platform oceanicznych („Just Read the Instructions") należących do firmy SpaceX. Oprócz odzyskania pierwszego stopnia rakiety, SpaceX podjął również próbę odzyskania pokryw zabezpieczających ładunek na szczycie rakiety.
Czytaj też: Nowy sposób produkcji promieniowania rentgenowskiego w gwiazdach odkryty przez astronomów
System kosmiczny IXPE zbudowało dla NASA amerykańskie przedsiębiorstwo Ball Aerospace. Posiada on na wyposażeniu trzy identyczne teleskopy rentgenowskie wyposażone w specjalne detektory polaryzacyjne.
IXPE dołączy do szerokiego grona satelitów NASA służących do obserwacji promieniowania rentgenowskiego. Jego pierwszym celem będzie mgławica Krab, która jest teraz pozostałością po martwej gwieździe i całkiem niedawnej supernowej (obserwowanej historycznie na początku ubiegłego tysiąclecia – według przekazów chińskich i arabskich datowanych głównie na lata 1054-1100).
Pierwsze badania z wykorzystaniem urządzenia mają rozpocząć się w styczniu 2022 roku. Projekt, realizowany przez NASA wspólnie z Włoską Agencją Kosmiczną (ASI), jest pierwszą misją poświęconą pomiarom polaryzacji promieniowania rentgenowskiego pochodzącego z najbardziej ekstremalnych i tajemniczych obiektów w kosmosie. Mowa tutaj o niezwykle gęstych i zapadających się pozostałościach po eksplodujących gwiazdach.
W 2019 roku NASA podpisała kontrakt ze SpaceX o wartości 50,3 mln USD na wyniesienie satelity IXPE za pomocą Falcona. Całkowity koszt wraz z wystrzeleniem urządzenia wyniósł 214 mln dolarów.
Opracowanie: M. Mitkow/MK