Reklama

Obserwacja Ziemi

Alternatywne sposoby na obserwacje powierzchni Ziemi

Platforma HAPS Zephyr T Airbusa. Ilustracja: Airbus
Platforma HAPS Zephyr T Airbusa. Ilustracja: Airbus

Uczestnicy organizowanego przez ESA Φ-week rozważali różne pomysły na to, jak w przyszłości będzie można obserwować Ziemię. Niektóre przypominają rozwiązania z filmów o superbohaterach, jak np. platformy obserwacyjne latające na wysokich pułapach – pośrednie ogniwa miedzy satelitami a samolotami.

„Nigdy nie mieliśmy tak wielu możliwości obserwacji Ziemi i musimy to wykorzystać” powiedziała Amanda Regan, dyrektor biura inwestycyjnego ɸ-lab w ESA.

„Mamy otwarty i bezpłatny dostęp do danych długoterminowych przez unijny program Copernicus, innowacje takie jak miniaturyzacja, rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych pozwalające uzyskać ogromne ilości danych, jest też podejście całego wspierającego ekosystemu i rakiety wielokrotnego użytku”.

„Ponieważ próbujemy zmierzyć różne rzeczy związane z Ziemią, to potrzebujemy też różnych czujników pracujących w zróżnicowany sposób”.

Pseudo-satelity wysokiego pułapu, znane również jako HAPS, to tylko jedna z technologii, które pozwolą wykonać kolejne kroki w obserwacjach Ziemi.

O ile tradycyjne balony meteorologiczne mogą być określone jako HAPS, to ta nowa technologia może unosić się w powietrzu na wysokich pułapach tak jak pojazd latający, a jednocześnie pracować tak jak satelity.

Do tego pojazdy będą mogły pozostać w jednej pozycji w atmosferze przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, dostarczając ciągłych obserwacji obszarów poniżej.

Uczestnicy dyskutowali również na temat korzyści ze stosowania małych satelitów.

„Małe satelity mają potencjał by mierzyć i obserwować całą planetę w czasie rzeczywistym”, powiedział Jaan Praks z fińskiego Uniwersytetu w Aalto.

„To również szybki i niedrogi sposób na rozwój nowych technologii. Szczególnie młodzi ludzie korzystają z tego zwrotnego podejścia”.

Oprócz tych rozwiązań ostatnio pojawiły się również pierwsze nagrania video z kosmosu: z satelity wysokiej rozdzielczości Vivid X2 spółki Earth-I, oferującej nagrania z kosmosu w czasie rzeczywistym.

Już w tej chwili jest tak wiele możliwości, znajdujemy się tuż przed nową erą. Nowe platformy i sposoby obserwacji naszej planety sprawiają, że jest to nie tylko coraz bardziej ekscytujące, ale i bardziej użyteczne, chociażby w radzeniu sobie z poważnymi kwestiami, takimi jak zmiany klimatyczne.

Josef Aschbacher, dyrektor programu obserwacji Ziemi w ESA

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!