Reklama

Obserwacja Ziemi

Bogaty wachlarz inteligentnych rozwiązań dla bezpieczeństwa morskiego od Airbusa

Ilustracja: Airbus
Ilustracja: Airbus

Na mającej odbyć się w Paryżu w dniach od 23 do 26 października tegorocznej edycji targów Euronaval spółka Airbus zaprezentuje szeroki wachlarz inteligentnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego – od centrów nadzoru nad obszarami morskimi, doskonale zintegrowanych usług łączności morskiej, przez systemy satelitarne i im pokrewne, po bezzałogowe statki powietrzne, samoloty i śmigłowce. Wyjątkowo obszerna i kompleksowa oferta rozwiązań marynistycznych, którą przedstawi Airbus, czerpie z 50 lat doświadczeń spółki w tej dziedzinie i daje branży morskiej wszystko, co na morzu potrzebne do podejmowania właściwych decyzji i działań we właściwym momencie.

Silną pozycję w sektorze bezpieczeństwa morskiego, którą może pochwalić się Airbus, spółka zawdzięcza w szczególności rodzinie rozwiązań monitoringu wybrzeża STYRIS, stosowanych obecnie w 50 krajach w ponad 250 dostarczonych dotąd systemach. STYRIS obejmuje: usługi VTS (Vessel Traffic Services), służące m.in. do ochrony bezpieczeństwa ludzi na morzu, nawigacji, bezpieczeństwa ruchu morskiego i jego wydajnego planowania i kierowania; systemy CSS (Coastal Surveillance Systems) do ochrony granic morskich i środowiska oraz zadań poszukiwawczo-ratowniczych, oraz rozwiązania do ochrony infrastruktury krytycznej (Critical Infrastructure Protection CIP).

Nie bez znaczenia dla jakości i skuteczności proponowanych przez Airbus usług monitorowania obszarów morskich jest znacząca flota satelitów obserwacji Ziemi, którymi ten europejski koncern dysponuje. Ogromne ilości codziennie pozyskiwanych przez nie danych, w połączeniu z dodatkowymi źródłami informacji, takimi jak AIS (Automatic Identification System) czy analiza predykcyjna, pozwalają uzyskać kompletny obraz sytuacji na morzu, cenny zarówno dla użytkowników znajdujących się na wodzie, jak i dla tych na lądzie. Przykładowe scenariusze ilustrujące przydatność rozwiązań z rodziny STYRIS – np. do przewidywania zagrożeń, identyfikacji zachowań podejrzanych – wraz omówieniem ich możliwości przedstawią podczas targów Euronaval przedstawiciele spółki Airbus w urządzonym przez nią w ramach imprezy salonie wystawowo-informacyjnym Smart Maritime Centre.

Dodatkowe funkcje wywiadowcze mogą pełnić drony, jak choćby napędzany elektrycznie bezzałogowy statek powietrzny (bsp) Aliaca. Mogąc pozostawać w powietrzu nawet przez 3 godziny, dzięki stabilizowanej żyroskopowo wieżyczce z czujnikami wizyjnymi oferuje on 360-stopniową panoramę okolicy w promieniu od 10 do 50 km. Jest to konstrukcja doskonale przystosowana do misji morskich: start odbywa się przy użyciu katapulty, a lądowanie wspomaga specjalna siatka, i może z powodzeniem służyć np. do rozpoznawania obszaru przed statkiem lub okrętem. Inne oferowane rozwiązanie to pseudosatelita Zephyr, tzw. platforma HAPS (High Altitude Pseudo-Satellite). Zasilane wyłącznie energią słoneczną zephyry działają wysoko ponad strefą narażoną na czynniki pogodowe i zarezerwowaną dla konwencjonalnego ruchu lotniczego. Zastosowania systemu Zephyr doskonale uzupełniają możliwości satelitów, konwencjonalnych bezzałogowców i załogowych statków powietrznych. Zawdzięczany tak dużemu pułapowi operacyjnemu zasięg lokalny i regionalny czyni pseudosatelity Zephyr doskonałym środkiem do stałej lokalnej obserwacji (ISR – wywiad, obserwacja i zwiad). Zephyr jest w stanie skupić się na konkretnym obszarze o szerokości dochodzącej do setek kilometrów i przez kilka miesięcy zapewniać na nim nieprzerwanie łączność i usługi obserwacyjne podobne do satelitarnych. Modele redukcyjne obu dronów będzie można oglądać na stoisku Airbus.

Budując na doświadczeniach zgromadzonych w sześciu krajach przy eksploatacji 34 morskich patrolowych wersji samolotów C295, Airbus oferuje obecnie C295 jako wyposażony w samodzielnie opracowane przez spółkę Airbus systemy wsparcia misji FITS (Fully Integrated Tactical System) samolot doskonale przystosowany do misji zwiadowczych (ISR), ochrony granic i zadań w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. C295 jest także dostępny w wersji taktycznej przeznaczonej do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW) – w tym wariancie samoloty te znajdują się już na służbie w Chilijskich Siłach Powietrznych. W odpowiedzi na potrzeby rynku spółka Airbus rozpoczęła samodzielnie finansowane badania konstrukcyjne w ramach nowego programu o nazwie A320M3A, zmierzającego do budowy wariantu cywilnej platformy A320 zaprojektowanego do szeregu zastosowań of zwiadowczych (ISR), ze szczególnym uwzględnieniem długodystansowych patroli nad obszarami morskimi i zwalczania okrętów podwodnych. Modele także i tych dwóch samolotów będzie można obejrzeć podczas targów.

Airbus nie tylko oferuje śmigłowce spełniające najnowsze wymogi współczesnych sił zbrojnych, takie jak NH90, ale też przeciera szlaki dla statków powietrznych będących odpowiedzią na specyfikę pola walki przyszłości, proponując konstrukcje H160M i VSR700. Na swoim stoisku Airbus zaprezentuje model redukcyjny mogącego operować zarówno z brzegu, jak i z okrętów śmigłowca NH90 NFH, mającego dysponować pełnym arsenałem funkcji zwalczania zarówno okrętów podwodnych (ASW), jak i celów nawodnych (ASuW). Goście wystawy będą mogli również zobaczyć model bezzałogowca pionowego startu i lądowania (VUAV) VSR700, zaprojektowanego przez konstruktorów spółki Airbus z uwzględnieniem wysokich wymagań marynarek wojennych całego świata. Na targach Euronaval ekspozycję będzie też mieć francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych. Będzie ona zawierać m.in. rzeczywistych rozmiarów makietę przyszłego systemu SDAM, bezzałogowca przygotowywanego w ramach wspólnego programu Airbus-Naval Group właśnie na bazie bezzałogowego wiropłatu VSR700.

Źródło: Airbus

Reklama
Reklama

Komentarze