Reklama

Obserwacja Ziemi

DigitalGlobe z kontraktem od National Reconnaissance Office

Ilustracja: DigitalGlobe
Ilustracja: DigitalGlobe

Amerykańska firma DigitalGlobe będzie dalej dostarczać rządowi USA wysokiej jakości zobrazowania satelitarne. Dane tego rodzaju są wykorzystywane zarówno do celów związanych z obronnością, jak i w zarządzaniu kryzysowym w przypadku katastrof naturalnych. Jeśli kontrakt zostanie, zgodnie z dostępną opcją, wydłużony na dwa lata, wówczas przedsiębiorstwo DigitalGlobe ma szansę zarobić na nim 600 mln USD.

W USA Narodowe Biuro ds. Rospoznania (National Reconnaissance Office – NRO) oraz National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) zdecydowały się na małą roszadę w zakresie swoich kompetencji. Otóż, odpowiedzialność za pozyskiwanie komercyjnych zobrazowań satelitarnych w ramach realizowanej z DigitalGlobe umowy EnhancedView Service Level Agreement (SLA) przeszła z dniem 1 września 2018 r. z NGA do NRO.

Jednocześnie podano do wiadomości publicznej, że National Reconnaissance Office 29 sierpnia br. przedłużyło współpracę z DigitalGlobe, na podstawie nowej umowy, określonej jako EnhancedView Follow-On (EVFO). Będzie ona na pewno obowiązywać przez rok, z opcją przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. Za każdy rok realizacji kontraktu DigitalGlobe otrzyma 300 mln USD.

Na mocy porozumienia z DigitalGlobe rząd USA, a konkretnie jego upoważnieni przedstawiciele, zyskują dostęp na żądanie do zdjęć w wysokiej rozdzielczości z satelitów WorldView-1, -2 i -3. Urzędnicy mogą również zlecać zadania dla tych satelitów. Umowa obejmuje też dostęp do liczącego 100 petabajtów archiwum firmy i możliwość korzystania z kompetencji analitycznych jej pracowników.

Dyrektor NRO Betty Sapp i dyrektor NGA Robert Cardillo wspólnie stwierdzili, że komercyjne zdjęcia pozyskiwane w ramach EnhancedView będą nadal wykorzystywane do obrony USA i przez organizacje wywiadowcze, a także przez federalne agencje cywilne, organizacje humanitarne i partnerów międzynarodowych.

Przyznanie [kontraktu] EVFO to ważny pierwszy krok w strategii NRO, polegającej na wykorzystaniu obrazów komercyjnych jako kluczowego elementu naszej obecnej architektury „podniebnej” (...).

Betty Sapp, dyrektor NRO

DigitalGlobe będzie dążyć do tego, by jeszcze bardziej zintegrować produkcję zdjęć, ich dystrybucję i operacje z systemami rządu Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem infrastruktury opartej na chmurze.

Wykorzystywanie produktów i usług globalnego systemu (...) przez ćwierć miliona rządowych użytkowników ze Stanów Zjednoczonych pokazuje ich ciągłą potrzebę konsumowania, sortowania i podejmowania kluczowych decyzji w czasie rzeczywistym dzięki najwyższej jakości komercyjnym zdjęciom satelitarnym.

Dan Jablonsky, prezes DigitalGlobe

Dodatkowe federalne fundusze na dalszą integrację pozwolą na ściślejszą współpracę między rządem USA a obecną i przyszłą architekturą DigitalGlobe.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!