Obserwacja Ziemi
DigitalGlobe z kontraktem od National Reconnaissance Office
Amerykańska firma DigitalGlobe będzie dalej dostarczać rządowi USA wysokiej jakości zobrazowania satelitarne. Dane tego rodzaju są wykorzystywane zarówno do celów związanych z obronnością, jak i w zarządzaniu kryzysowym w przypadku katastrof naturalnych. Jeśli kontrakt zostanie, zgodnie z dostępną opcją, wydłużony na dwa lata, wówczas przedsiębiorstwo DigitalGlobe ma szansę zarobić na nim 600 mln USD.
W USA Narodowe Biuro ds. Rospoznania (National Reconnaissance Office – NRO) oraz National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) zdecydowały się na małą roszadę w zakresie swoich kompetencji. Otóż, odpowiedzialność za pozyskiwanie komercyjnych zobrazowań satelitarnych w ramach realizowanej z DigitalGlobe umowy EnhancedView Service Level Agreement (SLA) przeszła z dniem 1 września 2018 r. z NGA do NRO.
Jednocześnie podano do wiadomości publicznej, że National Reconnaissance Office 29 sierpnia br. przedłużyło współpracę z DigitalGlobe, na podstawie nowej umowy, określonej jako EnhancedView Follow-On (EVFO). Będzie ona na pewno obowiązywać przez rok, z opcją przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. Za każdy rok realizacji kontraktu DigitalGlobe otrzyma 300 mln USD.
Na mocy porozumienia z DigitalGlobe rząd USA, a konkretnie jego upoważnieni przedstawiciele, zyskują dostęp na żądanie do zdjęć w wysokiej rozdzielczości z satelitów WorldView-1, -2 i -3. Urzędnicy mogą również zlecać zadania dla tych satelitów. Umowa obejmuje też dostęp do liczącego 100 petabajtów archiwum firmy i możliwość korzystania z kompetencji analitycznych jej pracowników.
Dyrektor NRO Betty Sapp i dyrektor NGA Robert Cardillo wspólnie stwierdzili, że komercyjne zdjęcia pozyskiwane w ramach EnhancedView będą nadal wykorzystywane do obrony USA i przez organizacje wywiadowcze, a także przez federalne agencje cywilne, organizacje humanitarne i partnerów międzynarodowych.
Przyznanie [kontraktu] EVFO to ważny pierwszy krok w strategii NRO, polegającej na wykorzystaniu obrazów komercyjnych jako kluczowego elementu naszej obecnej architektury „podniebnej” (...).
DigitalGlobe będzie dążyć do tego, by jeszcze bardziej zintegrować produkcję zdjęć, ich dystrybucję i operacje z systemami rządu Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem infrastruktury opartej na chmurze.
Wykorzystywanie produktów i usług globalnego systemu (...) przez ćwierć miliona rządowych użytkowników ze Stanów Zjednoczonych pokazuje ich ciągłą potrzebę konsumowania, sortowania i podejmowania kluczowych decyzji w czasie rzeczywistym dzięki najwyższej jakości komercyjnym zdjęciom satelitarnym.
Dodatkowe federalne fundusze na dalszą integrację pozwolą na ściślejszą współpracę między rządem USA a obecną i przyszłą architekturą DigitalGlobe.