Reklama

Obserwacja Ziemi

Dwa nowe satelity obserwacyjne w dyspozycji Planet

Pekin w obiektywie jednego z nowych satelitów SkySat, 06.12.2018. Fot. Planet via Twitter
Pekin w obiektywie jednego z nowych satelitów SkySat, 06.12.2018. Fot. Planet via Twitter

Dedykowana komercyjnym obserwacjom powierzchni Ziemi spółka Planet pochwaliła się, że jej dwa nowe satelity działają prawidłowo. Chodzi o urządzenia optyczne SkySat. W przestrzeń kosmiczną trafiły na początku grudnia.

Nowe satelity w orbitalnej flocie Planet to SkySat 14 oraz SkySat 15. W kosmos zostały wysłane 3 grudnia br. z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg. Wyniosła je ta sama rakieta Falcon 9, która miała na swoim pokładzie polskiego PW-Sata2 i polsko-fińskiego satelitę ICEYE-X2.

Obydwa satelity SkySat trafiły na synchronizowaną ze Słońcem niską orbitę okołoziemską (LEO). Pierwsze zdjęcia od nich spłynęły już 5 grudnia. Wykonują one obrazy o rozdzielczości 72 cm/piksel.

Dla Planet oba satelity wyprodukowała firma Space Systems Loral (SSL). Obecnie Planet ma już w przestrzeni kosmicznej piętnaście satelitów SkySat. Trzynaście z nich pochodzi od SSL.

We flocie satelitów obserwacji Ziemi (EO) przedsiębiorstwa Planet satelity SkySat współpracują z grupami urządzeń Dove oraz RapidEye.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!