PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Kolejne 34 mln USD finansowania dla ICEYE
ICEYE pozyskuje 34 miliony dolarów od inwestorów i potwierdza plany wystrzelenia kolejnych satelitów do końca 2019 roku. Dynamiczny rozwój firmy w ostatnim roku przyspiesza plany uruchomienia konstelacji satelitów SAR.
ICEYE, jeden z liderów sektora obserwacji Ziemi z kosmosu, ogłosił pozyskanie dodatkowego finansowania w wysokości 34 milionów dolarów amerykańskich od inwestorów, wśród których liderem jest, mający siedzibę w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej fundusz True Ventures. ICEYE planuje przeznaczyć dodatkowe środki na inwestycje w rozwój usług analitycznych związanych z przetwarzaniem obrazów radarowych dla rosnącej bazy klientów, a także na dalszy rozwój technologii satelitów SAR oraz na sfinansowanie wyniesienia na orbitę kolejnych elementów konstelacji.
Do obecnych inwestorów ICEYE: True Ventures, Draper Nexus, Draper Associates, Seraphim Capital and Space Angels Network dołączyli nowi, wśród których znalazł się również fundusz z Polski. Do tej pory ICEYE zebrał łącznie 53 mln dolarów kapitału, wliczając w to finansowanie rządowe z Finlandii i unijnego programu "Horyzont 2020".
Tworzymy konstelację satelitów z myślą o naszych klientach, którzy dzięki niej uzyskują dostęp do nowych danych i dzięki lepszym informacjom mogą podejmować lepsze decyzj. Strumień danych z naszych satelitów pomaga kluczowym decydentom i analitykom nie tylko w sektorze rządowym, ale także w różnych branżach komercyjnych.
W styczniu ICEYE stał się pierwszą organizacją na świecie, która umieściła na orbicie satelitę wyposażonego w radar z syntetyczną aperturą (SAR) o masie startowej poniżej 100 kg. Mimo ciemności lub chmur pokrywających dwie trzecie planety w każdym momencie technologia radaru SAR zapewnia niezawodne obrazowanie nawet wtedy, gdy wykonanie zdjęć optycznych nie jest możliwe. Dostarczając aktualne dane z obserwacji Ziemi zarówno instytucjom rządowym, jak i podmiotom komercyjnym, ICEYE pomaga swoim klientom rozwiązać niektóre z najtrudniejszych wyzwań w sektorach takich jak przemysł morski, zarządzanie kryzysowe, ubezpieczenia, finanse, bezpieczeństwo i wywiad.
Po wystrzeleniu ICEYE-X1 w styczniu 2018 roku, firma wprowadza na rynek swojego kolejnego satelitę – ICEYE-X2, którego zamierza umieścić na orbicie okołoziemskiej jeszcze w tym roku. Łącznie ICEYE zakłada wystrzelenie 9 kolejnych satelitów do końca 2019 roku.
Od ubiegłego roku firma z polsko-fińskim rodowodem rozwija swoją działalność w Polsce. W Warszawie działa już Centrum Operacji Satelitarnych oraz Centrum Obsługi Klientów. Również część prac inżynierskich odbywa się w naszym kraju. W planach ICEYE jest rozbudowa potencjału badawczego firmy w innych lokalizacjach na terenie Polski.
„Bardzo zależy nam na rozwoju w Polsce i wykorzystaniu potencjału naszych inżynierów, jesteśmy również zainteresowani współpracą z polskimi jednostkami naukowymi przy realizacji kluczowych dla rozwoju naszej firmy projektów.” – podkreśla Rafał Modrzewski.