Reklama

Obserwacja Ziemi

Mapy zasięgu wody w południowej Polsce na podstawie danych z Sentinela-1

Ilustracja: Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN
Ilustracja: Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN

Intensywne opady deszczu i burze w okresie 20-22 maja 2019 roku przyczyniły się do podniesienia poziomu wód oraz lokalnych podtopień w południowej Polsce. W dniu dzisiejszym (23 maja 2019 r.) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało ostrzeżenie 2 i 3 stopnia województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Na podstawie aktualnych zobrazowań radarowych Sentinel-1 dostarczanych przez program Copernicus, Centrum Informacji Kryzysowej działające w Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowało mapy zasięgu wody na najbardziej poszkodowanych obszarach. Część map została przygotowana w wyniku zapotrzebowania zgłoszonego przez Wojewodę Podkarpackiego w ramach stałego porozumienia pomiędzy Wojewodą Podkarpackim a CBK PAN.

image
Ilustracja: Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN

Opracowane zostały mapy zasięgu wody:

  • na Potoku Zgórskim i stawach rybnych między miejscowościami Wadowice Dolne i Izbiska w gminie Wadowice Górne w powiecie mieleckim (województwo podkarpackie).
  • na rzece Czarnej (dopływ Wisłoka) w południowo-wschodniej części gminy Lisia Góra w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie),
  • na rzece Olszynka (dopływ Wisłoki) w okolicach miejscowości Święcany w gminie Skołyszyn w powiecie jasielskim (woj. podkarpackie).
image
Ilustracja: Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN

Kolorem jasnoniebieskim zostały zaznaczone obszary podtopione.  Mapy zostały opracowane na podstawie radarowych zobrazowań Sentinel-1 wykonanych w dniach 22-23.05.2019 r. około godziny 6.50. Ewentualne kolejne mapy będą publikowane na stronie Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN.

Źródło: Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!