Reklama

Obserwacja Ziemi

Model WorldDEM już dostępny w całości w transmisji strumieniowej

Ilustracja: Airbus
Ilustracja: Airbus

Spółka Airbus Defence and Space poinformowała o udostępnieniu całej gruntowanie przeedytowanej bazy danych WorldDEM wraz z już wcześniej dostępnym zbiorem danych WorldDEM4Ortho. Dostępne w trybie online modele WorldDEM i WorldDEM4Ortho obejmują wszystkie lądy Ziemi i znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, w tym m.in. w analizach widoczności (line-of-sight), modelowaniu hydrologicznym i ortorektyfikacji obrazów satelitarnych.

Aby udostępnione właśnie dane modelu WorldDEM mogły trafić do potencjalnych odbiorców, najpierw trzeba było pozyskać obejmujące cały glob dane satelitarne, a następnie poddać je pracochłonnej obróbce. WorldDEM to zbiór danych tworzący cyfrowy model powierzchni Ziemi, uwzględniający również zbiorniki wodne, takie jak jeziora lub morza, które zostały na nim spłaszczone i ustalone na pojedynczej wysokości. Spłaszczone zostały także wszelkie cieki wodne – rzeki i kanały. Poziom powierzchni oceanów przyjęto za zerowy i usunięto wszelkie obiekty infrastrukturalne z linii brzegowych.

Oparty na danych globalnego modelu WorldDEM zbiór WorldDEM4Ortho powstał natomiast specjalnie dla potrzeb ortorektyfikacji zarówno optycznych, jak i radarowych obrazów satelitarnych o wysokiej i bardzo wysokiej rozdzielczości. Umożliwia on korektę wszystkich rodzajów zniekształceń powodowanych nierównością topograficzną powierzchni naszej planety oraz położeniem satelity w momencie wykonywania obrazu.

WorldDEM to pierwszy na świecie tak precyzyjny globalny jednorodny cyfrowy model wysokościowy (DEM) zbudowany przy użyciu danych pochodzących z jednego tylko źródła. Pod względem poprawności i jakości nie dorównuje mu obecnie żaden inny globalny model wysokościowy opracowany na podstawie danych satelitarnych. WorldDEM uzupełnia luki istniejącej dotąd dokumentacji, dostarczając poprawnych i dokładnych, znormalizowanych danych jednolitej jakości dla wszystkich tych miejsc na Ziemi, których nie obejmował do tej pory żaden wcześniejszy model tego typu.

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!