Reklama

Obserwacja Ziemi

Pierwszy radarowy satelita EO dual-use dla Hiszpanii poleci Falconem 9

Artystyczna wizja satelity Paz. Ilustracja: Airbus Defence & Space
Artystyczna wizja satelity Paz. Ilustracja: Airbus Defence & Space

Już w sobotę 17 lutego 2018 r. rakieta nośna SpaceX ma wynieść w przestrzeń kosmiczną satelitę obserwacji Ziemi dla Hiszpanii. Urządzenie będzie służyło zarówno celom wojskowym, jak i cywilnym.

Satelitę Paz (hiszp. pokój) zbudował koncern Airbus Defence and Space. Kosztowało to 160 mln dolarów, z czego część wyłożyło hiszpańskie ministerstwo obrony, a część prywatni inwestorzy.

Urządzenie będzie w stanie zapewnić zobrazowania o rozdzielczości do 25 cm na piksel, niezależnie od oświetlenia i zachmurzenia nad danym obszarem planety.

Ważący 1400 kg Paz znajdzie się na orbicie o wysokości 514 km. Z każdych 100 zrobionych przez niego zdjęć 30 będzie trafiać do CIFAS (Spanish Armed Forces Intelligence Center). Pozostałe 70 przeznaczone będzie dla innych podmiotów, w tym komercyjnych. Dane pochodzące z jego sensorów będą mogły służyć m. in. przygotowaniu map, badaniu stanu środowiska naturalnego czy kontroli urbanizacji.

Podróżując z prędkością 7 km/s satelita będzie okrążał ziemski glob 15 razy dziennie. Jego właścicielem jest firma Hisdesat z siedzibą w Madrycie.

Przez pierwsze pół roku jego pobytu w kosmosie Paz będzie przechodził szereg testów. Ogółem, misja satelity przewidywana jest na okres 5,5 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!