Reklama

Obserwacja Ziemi

Pomyślna współpraca satelitów TerraSAR-X i PAZ w zobrazowaniach radarowych

Spłaszczony, geokodowany interferogram łączony uzyskany z danych satelitów TerraSAR-X/PAZ, przedstawiający pola naftowe Burgan w Kuwejcie. Ilustracja: Airbus
Spłaszczony, geokodowany interferogram łączony uzyskany z danych satelitów TerraSAR-X/PAZ, przedstawiający pola naftowe Burgan w Kuwejcie. Ilustracja: Airbus

Spółkom Airbus Defence and Space oraz Hisdesat Servicios Estratégicos, S.A. udało się pomyślnie wygenerować pierwszy połączony interferogram złożony z danych uzyskanych z satelitów radarowych TerraSAR-X i PAZ. To istotne wydarzenie, dowodzące możliwości obu misji w zakresie interferometrii wieloczujnikowej, wytwarzającej dane należące do najtrudniejszych w opracowaniu.

Interferogramów przeważnie używa się jako źródła informacji o wysokości terenu nad poziomem morza i postępu deformacji powierzchni Ziemi. Są one tworzone ma podstawie co najmniej dwóch różnych obrazów wykonanych w różnych datach. W tym przypadku spłaszczony interferogram wieloczujnikowy (Cross-Sensor Interferogram) został utworzony z połączonej pary obrazów wykonanych w odstępie 4 dni przez satelity TerraSAR-X i PAZ (sceny StripMap z 22 i 26 listopada 2018 r.). Objęty inteferogramem obszar obejmuje pole gazowo-naftowe Burgan w Kuwejcie i część Zatoki Perskiej, największe na świecie piaskowcowe pole tego rodzaju, o powierzchni ok. 1000 km².

Ponieważ satelita PAZ znajduje się na tej samej orbicie, co TerraSAR-X i TanDEM-X, a ponadto obejmuje zasięgiem swoich przyrządów dokładnie te same pasy powierzchni Ziemi i pracuje w tych samych trybach obrazowania, co one, wszystkie trzy satelity tworzą konstelację satelitów radarowych (SAR) wysokiej rozdzielczości i są wspólnie użytkowane przez firmy Hisdesat i Airbus. Wraz z wyniesieniem na orbitę satelity PAZ, cykl powtórzeniowy trzech satelitów uległ skróceniu o połowę, co ułatwiło monitorowanie szybko postępujących, mogących zagrażać życiu i mieniu zjawisk deformacji gruntu.

Uczyniliśmy duży krok w stronę wdrożenia naszej konstelacji satelitów radarowych TerraSAR-X / PAZ. Poziom dokładności i poprawność wygenerowanego interferogramu gwarantuje naszym klientom utrzymanie standardu jakości wyznaczonego przez satelity TerraSAR-X i TanDEM-X, a dodatkowo – zwiększa wydajność monitorowania.

Hanjo Kahabka, szef produkcji i kierownik ds. konstelacji radarowych w pionie Intelligence spółki Airbus Defence and Space

„Zespół Hisdesat bardzo cieszy się z osiągnięcia tego kamienia milowego. Interferometria to pod względem technicznym jedno z najbardziej wymagających zastosowań techniki satelitarnej, a mimo to udało nam się wspólnie z naszymi partnerami z firmy Airbus pomyślnie wykonać to ćwiczenie, nie tylko potwierdzając przy tym pełnię możliwości naszego satelity PAZ, ale też dowodząc jego pełnej kompatybilności z satelitami TerraSAR-X i TanDEM-X. Ich współdziałanie w konstelacji staje się w ten sposób rzeczywistością, a my możemy dostarczać klientom pełen zestaw oferowanych przez nią obrazów i usług”, dodaje Miguel García Primo, dyrektor ds. operacyjnych spółki Hisdesat.

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama