Reklama

Obserwacja Ziemi

Rozpoznanie satelitarne: chińskie lotnisko cywilne zamienia się w obiekt wojskowy

Satelitarne zdjęcie lotniska w Dallas. Fot. DigitalGlobe
Satelitarne zdjęcie lotniska w Dallas. Fot. DigitalGlobe

Zdjęcia satelitarne pochodzące od komercyjnych dostawców wskazują, że chiński port lotniczy Yongzhou Lingling zaczyna niepostrzeżenie w coraz szerszym zakresie wypełniać fukcje militarne.

O dającej się zauważyć stopniowej przemianie charakteru lotniska Yongzhou Lingling alarmują eksperci z portalu janes.com. Lotnisko znajduje się w mieście Yongzhou, położonym w prowincji Hunan w południowo-wschodniej części kraju. Na fakt, że obiekt nabiera coraz bardziej militarnego charakteru wskazują zobrazowania satelitarne od firm prywatnych.

Na zdjęciach z 19 maja br. widoczny jest samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500 oraz samolot transportowy średniego zasięgu Shaanxi Y-8. Ten ostatni to konstrukcja oparta na radzieckim Antonowie An-12. KJ-500 był również widoczny na płycie portu lotniczego w sierpniu 2017 r.

Ponadto, od 2013 r. w okolicy lotniska wyrastają kolejne budynki o najprawdopodobniej wojskowym przeznaczeniu. Pierwszy z nich powstawał w okresie od jesieni 2013 r. do początku 2015 r. w pobliżu terminala dla odpraw cywilnych lotów pasażerskich. Między sierpniem 2016 r. a kwietniem 2017 r. wybudowano dwa kolejne budynki i przygotowano miejsce na radar.

Zdaniem specjalistów powyższe dane wskazują na to, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza stopniowo intensyfikuje wykorzystanie Yongzhou Lingling, a wojskowe znaczenie tego portu lotniczego może w przyszłości znacząco wzrosnąć.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!