Reklama

Obserwacja Ziemi

Satelity Airbusa pomogły odnaleźć przewróconą jednostkę morską

Ilustracja: Airbus
Ilustracja: Airbus

Dzięki usłudze Ocean Finder spółki Airbus udało się odnaleźć maxi-trimaran Banque Populaire IX (klasa Ultime) w ciągu niecałego dnia od wywrócenia się tej niezwykłej łodzi 6 listopada w połowie drogi między Portugalią i Azorami podczas ostatniego wyścigu Route du Rhum.

Niezwłocznie po otrzymaniu wezwania od zespołu Team Banque Populaire, operatorzy usługi Airbus Ocean Finder natychmiast zaprogramowali używane przez nią satelity na jak najszybsze gromadzenie bardzo wysokiej rozdzielczości obrazów w poszukiwaniu zaginionej jednostki zakładając, że system jej nadajników przestał działać. Specjaliści ds. operacji marynistycznych spółki Airbus oraz zespół Team Banque Populaire zdefiniowali obszar poszukiwań, uwzględniając wszystkie dane, jakie mogły wpłynąć na dryf wywróconego do góry dnem trimarana (wiatr, prądy, fale).

Mierząca 32 metry łódź, dowodzona podczas wyścigu przez Armela Le Cléac’h, została wkrótce zidentyfikowana przez wykonujące obrazy o rozdzielczości zaledwie 0,5 metra satelity konstelacji Pléiades.

Ocean Finder to działająca online usługa służąca do wykrywania i identyfikacji obiektów na morzu (statków, gór lodowych, plam ropy), korzystająca ze zdjęć satelitarnych, otwartych źródeł danych oraz systemu AIS (Automatic Identification System).

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!