Reklama

Obserwacja Ziemi

Thales wesprze Koreę w budowie obserwacyjnych satelitów wojskowych

Ilustracja: Thales Alenia Space
Ilustracja: Thales Alenia Space

Thales Alenia Space, wspólne przedsięwzięcie Thales (67%) i Leonardo (33%), podpisała dwa kontrakty z Koreą Południową, jeden z Korea Aerospace Industries, LTD. (KAI), drugi z Hanwha Systems Corporation (HSC) w celu zaprojektowania konstelacji satelitów obserwacyjnych o wysokiej rozdzielczości dla Agencji Rozwoju Obrony (ADD).

Konsorcjum składające się z wyżej wymienionych trzech spółek zajmie się projektowaniem i budową satelitów. Thales Alenia Space w ramach współpracy przekaże niezbędną wiedzę techniczną do rozwoju satelitów SAR (Synthetic Aperture Radar). Zostanie ona przekazana koreańskim firmom, aby mogły maksymalnie zaangażować się w budowę ostatniego satelity konstelacji.

Thales Alenia Space dostarczy do 4 satelitów moduły radarowe SAR i elementy platformy (zwłaszcza dla „Momentum Control Gyro” i sensorów) pochodzące z modelu HE-R1000 (radar o wysokiej wydajności). Innowacyjne rozwiązania umożliwią szybkie rewizyty satelitów nad konkretnym obszarem i będą wspierać działania w każdych warunkach atmosferycznych. Konstelacja będzie wykorzystywana przez władze koreańskie do obserwacji i kontroli określonych obszarów. Pozwoli to na pozyskanie obrazów o wysokiej rozdzielczości.

W oparciu o innowacyjny układ aktywnego zasilania i antenę odblaskową, satelity zapewniają najwyższej jakości obrazy. Unikalna mobilność jest zapewniona dzięki adaptacji żyroskopu.

Te "tańczące satelity", poruszające się wokół trzech osi, będą wyposażone w specjalną antenę opracowaną w ramach programu Thales Alenia Space Reseach & Development. Antena nowej generacji o średnicy 5 metrów otworzy swoje 24 płaty dopiero w przestrzeni kosmicznej.

Cieszymy się, że nasza oferta zdobyła zaufanie koreańskiego Ministerstwa Obrony oraz innych instytucji zaangażowanych w ten projekt. Ten kontrakt potwierdza nasze długoletnie doświadczenie i unikalną globalną pozycję w projektowaniu, rozwoju i budowie satelitów radarowych do obserwacji Ziemi, jak również w rozwoju konstelacji satelitarnych. Opiera się również na doświadczeniu zebranym podczas prac nad programem COSMO-SkyMed, najbardziej zaawansowanego na świecie kosmicznego systemu radarowego.

Donato Amoroso, starszy wiceprezes ds. obserwacji, badań i nawigacji w Thales Alenia Space

Udział Thales Alenia Space w tym projekcie jest kamieniem milowym w długoletniej współpracy z Koreą Południową w zakresie wielu programów kosmicznych, w tym KOMPSAT-5, rodziny satelitów telekomunikacyjnych Koreasat, GEO-KOMPSAT-2, KASS, itp.

Źródło: Thales Alenia Space

Reklama

Komentarze

    Reklama