Obserwacja Ziemi
Vega wyniosła satelitę obserwacyjnego dla włoskiej agencji kosmicznej
Europejska lekka rakieta nośna Vega wystartowała z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Na niską orbitę okołoziemską wyniosła niewielkiego satelitę obserwacji Ziemi. Jego misja potrwa przez okres około pięciu lat.
Pojazd Vega wzbił się z kosmodromu nieopodal Kourou w piątek 22 marca 2019 r. o godzinie 02:50 CET. Lot nosił oznaczenie VV14. Była to 14 z rzędu udana misja rakiety Vega.
Przedmiotem misji było wystrzelenie satelity PRISMA. To akronim od włoskiego PRecursore IperSpettrale della Missione Applicativa, co na angielski tłumaczy się jako: Hyperspectral Precursor of the Application Mission.
Satelita trafił na właściwą orbitę po 54 minutach od startu. Umieszczono go na heliosynchronicznej niskiej orbicie okołoziemskiej, o wysokości 615 km i inklinacji 97,88 stopnia.
PRISMA został skonstruowany na potrzeby włoskiej agencji kosmicznej (ASI – Agenzia Spaziale Italiana). Satelitę wyprodukowało konsorcjum firm, w którym w roli prime’a wystąpiło przedsiębiorstwo OHB Italia. Ważną rolę odegrał również koncern Leonardo, odpowiedzialny za dostarczenie systemów obserwacyjnych.
Satelita wyposażony jest w instrumenty do hiperspektralnej obserwacji powierzchni planety. Owe obserwacje będzie realizował w świetle widzialnym oraz w podczerwieni. PRISMA będzie wykonywać zdjęcia o średniej rozdzielczości.
PRISMA to w istocie demonstrator technologii. Będzie on wykonywać zadania związane z badaniami środowiska naturalnego, śledzeniem zanieczyszczeń czy przyglądaniem się stanowi upraw rolnych. Pozyskiwane zeń dane posłużą badaczom m. in. do obserwowania interakcji zachodzących na Ziemi pomiędzy atmosferą, hydrosferą oraz biosferą.
Masa startowa satelity PRISMA to 879 kg. Przez najbliższe trzy miesiące podsystemy i prawidłowe działanie satelity będą sukcesywnie sprawdzane. Właściwą działalność operacyjną rozpocznie on w czerwcu br.
Koszt realizacji programu związanego z misją PRISMA to ogółem 126 mln euro.