Reklama

KOSMONAUTYKA

Odszedł pierwszy niemiecki kosmonauta. Sigmund Jähn miał 82 lata

Dwa pokolenia niemieckich astronautów na jednym zdjęciu - z lewej Sigmund Jähn, z prawej natomiast Alexander Gerst, dwukrotny uczestnik misji na ISS z ramienia ESA. Fot. dlr.de
Dwa pokolenia niemieckich astronautów na jednym zdjęciu - z lewej Sigmund Jähn, z prawej natomiast Alexander Gerst, dwukrotny uczestnik misji na ISS z ramienia ESA. Fot. dlr.de

Zmarł Sigmund Werner Paul Jähn - pierwszy niemiecki uczestnik załogowej misji kosmicznej, przeprowadzonej w ramach radzieckiego programu Interkosmos na pokładzie statku Sojuz 31 w 1978 roku. Informację o śmierci kosmonauty upublicznili 22 września br. przedstawiciele niemieckiej agencji kosmicznej DLR.

Jak podano w komunikacie agencji DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt), Sigmund Jähn zmarł w sobotę 21 września br. w swoim domu w brandenburskim Strausbergu. Jähn był pierwszym niemieckim uczestnikiem wyprawy kosmicznej. Reprezentując wówczas NRD, niemiecki pilot udał się wraz z radzieckim kosmonautą Walerijem Bykowskim w wyprawę na niską orbitę okołoziemską z użyciem statku kosmicznego Sojuz.

Celem misji było zakotwiczenie na stacji orbitalnej Salut 6, w kierunku której Sojuz wyruszył 26 sierpnia 1978 roku z kosmodromu Bajkonur. Misja udała się, a kosmonauci spędzili na pokładzie stacji siedem dni i 20 godzin. Podczas swojego pobytu na pokładzie orbitera, kosmonauci wykonywali eksperymenty naukowe. 

Powrót na Ziemię nastąpił z użyciem statku Sojuz 29. Jednakże, na skutek twardego lądowania kapsuły Jähn doznał niegroźnego urazu kręgosłupa.

Jähn był trzecim cudzoziemcem biorącym udział w misji statku Sojuz. Wcześniej w tym samym roku w kosmos polecieli Vladimir Remek z Czechosłowacji i Polak Mirosław Hermaszewski.

"Wraz ze śmiercią Sigmunda Jähna straciliśmy uznanego kosmonautę, uczonego i inżyniera" - oświadczyła szefowa DLR, Pascale Ehrenfreund.

Opracowanie: PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!