Reklama

KOSMONAUTYKA

Panele słoneczne dla Stratobusa z certyfikacją Thales Alenia Space

Ilustracja: Thales Alenia Space
Ilustracja: Thales Alenia Space

Thales Alenia Space, wspólne przedsięwzięcie Thales (67%) i Leonardo (33%), zakończyło walidację pierwszych pełnowymiarowych modułów fotowoltaicznych zaprojektowanych specjalnie dla swojego autonomicznego stratosferycznego sterowca Stratobus TM.

Stratobus TM będzie działać na wysokości 20 kilometrów, poza zasięgiem tras lotniczych. Będzie mógł służyć m.in. do telekomunikacji i obserwacji ziemi przez pięć lat. Stratobus TM, dla zapewnia stałej łączności musi pozostać nieruchomy i wytrzymać wiatry dochodzące do prędkości 90 km/h. Stratobus TM jest wyposażony w specjalne akumulatory i cztery silniki elektryczne, dzięki który ma utrzymać swoją pozycję. Będzie pokryty 1000 m² ogniw fotowoltaicznych, które dostarczą niezbędnej energii do funkcjonowania sterowca. Panele zajmą jedną czwartą jego powierzchni.

Moduły PV Ultralight

Thales Alenia Space, we współpracy z instytutem naukowym CEA LITEN opracował innowacyjną technologię fotowoltaiczną: elastyczne, tanie, lekkie moduły o wadze poniżej 800 g/m². Jednocześnie dostarczają dużo energii, ponad 200 W/m².

Każdy moduł składa się z zespołu ogniw fotowoltaicznych, które osiągają sprawność powyżej 24%. Ostatnie testy wykazały wysoką stabilność i odporność systemu na promieniowanie UV i obecność ozonu. Badania przeprowadzono przy niskich temperaturach. Moduły mają wytrzymać obciążenia termiczne zachodzące w wyższych warstwach atmosferycznych
przez kilka lat.

Ta innowacyjna technologia modułów PV zostanie zainstalowana na pełnowymiarowym sterowcu Stratobus TM. W 2022 roku odbędzie się jego pierwszy lot.

Źródło: Thales Alenia Space

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!