Reklama

KOSMONAUTYKA

Podano termin załogowego debiutu systemu New Shepard

Fot. Blue Origin [blueorigin.com]
Fot. Blue Origin [blueorigin.com]

Należąca do Jeffa Bezosa (założyciela koncernu Amazon) firma Blue Origin zapowiedziała datę pierwszego podejścia do swojego długo oczekiwanego lotu suborbitalnego z pasażerami na pokładzie. Turystyczna wyprawa na granicę kosmosu ma zostać przeprowadzona z wykorzystaniem lekkiego systemu nośnego wielokrotnego użytku New Shepard. Jedno z miejsc ma przypaść w udziale osobie, która zaproponuje najwyższą stawkę w trakcie licytacji online.

W przedstawionym w środę 5 maja komunikacie wskazano, że moment załogowego debiutu suborbitalnego systemu nośnego New Shepard nastąpi 20 lipca br. Choć lot będzie miał charakter demonstracyjny (większość miejsc zajmie załoga testowa Blue Origin), jedno miejsce przeznaczono do zlicytowania w trakcie internetowej a(u)kcji.

Zapowiedź terminu pierwszej załogowej misji Blue Origin następuje blisko miesiąc po najbardziej aktualnym udanym wystrzeleniu systemu New Shepard, jeszcze bez załogi na pokładzie (samych startów było dotąd już piętnaście, z czego czternaście w pełni udanych). W trakcie kwietniowego testu maszyna dotarła na wysokość niemal 106 km, po czym bezpiecznie powróciła na Ziemię (zarówno moduł załogowy, jak i segment napędowy). Lot ten przeprowadzono z użyciem czwartego wyprodukowanego dotąd egzemplarza systemu - wcześnie brał udział w jeszcze jednym testowym locie (14 stycznia 2021 r.). Będzie on też prawdopodobnie tym, który przewiezie pierwszą załogę Blue Origin w lipcu 2021 r.

Statek jest zaprojektowany tak, by mogło nim lecieć sześciu pasażerów po suborbitalnej trajektorii, nieco ponad 100 km nad Ziemią. To wystarczająco wysoko, by uczestnicy lotu doświadczyli przez kilka minut warunków mikrograwitacji i mogli podziwiać krzywiznę Ziemi. Okna kapsuły New Shepard są prawie trzy razy większe od okien Boeinga 747.

Firma Jeffa Bezosa nie podała bliższych szczegółów na temat sposobu ustalania cen biletów na przyszłe turystyczne loty. W 2018 roku Reuters prognozował na podstawie wcześniejszych deklaracji cen, jakie podawał konkurent Bezosa na tym rynku, Richard Branson i jego firma Virgin Galactic, że bilet na lot New Shepardem może kosztować w okolicach 200 tys. USD. W tym samym roku dwóch pracowników Blue Origin nieoficjalnie wskazywało, że cena lotu może wynieść od 200 tys. do 300 tys. dolarów.

Oferta Blue Origin skierowana jest zatem nadal do ludzi najlepiej sytuowanych i celebrytów. Firma ma jednak zamiar oferować miejsca na pokładzie statku również w ramach akcji charytatywnych.

Na tym tle Virgin Galactic zapowiada, że prywatni pasażerowie będą mogli rozpocząć regularne loty kosmiczne jej systemem (SpaceShipTwo, wynoszonym wstępnie pod dwukadłubowym samolotem WhiteKnightTwo) na początku 2022 roku. Jeszcze w tym roku natomiast podróż taką ma odbyć sam Branson.

Opracowanie: PAP/S24


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!