Reklama

Systemy Nośne

Rocket Lab ze zleceniem na wyniesienie pary małych satelitów

Ilustracja: Rocket Lab
Ilustracja: Rocket Lab

Amerykańska firma Rocket Lab zawarła pod koniec października umowę na wystrzelenie dwóch niewielkich urządzeń dla przedsiębiorstwa Fleet Space Technologies. Satelity polecą jeszcze w listopadzie. Będą zapewniać komunikację dla systemów związanych z „internetem rzeczy”.

Fleet Space Technologies to startup, który stawia sobie za cel zapewnienie w skali globalnej komunikacji dla urządzeń i aplikacji działających w systemach tzw. „internetu rzeczy”. Jeszcze w listopadzie firma wyśle w przestrzeń kosmiczną dwa niewielkie satelity telekomunikacyjne Proxima.

Wystrzelenie zapewni w listopadzie przewoźnik Rocket Lab ze stanowiska Launch Complex-1 kosmodromu na nowozelandzkim Półwyspie Mahia. Czas od zakontraktowania startu do jego realizacji jest w tym przypadku bardzo krótki, inżynierowie Fleet będą więc musieli niezwykle szybko przygotować swoje urządzenia do misji kosmicznej.

Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować szybkie i sprawne podejście do wynoszenia małych satelitów – takie, który dostrzega klientów takich jak Fleet, dołączających do lotu i integrowanych z rakietą Electron, gotowych do wystrzelenia w ciągu zaledwie kilku tygodni, a nie miesięcy czy lat. Takie podejście wspiera zarówno firmy komercyjne, jak i rządy w szybkim wdrażaniu zasobów kosmicznych i przyspieszaniu ich działania.

Peter Beck, prezes Rocket Lab

Proximy polecą rakietą wspólnie m.in. z dwoma satelitami Lemur-2 dla Spire Global. Dziewięciodniowe okno startowe dla tej misji otworzy się 11 listopada. Listopadowy start pojazdu Electron otrzymał nazwę własną „It’s Business Time”.

Satelity Proxima I oraz II to CubeSaty 1,5 U. Będą zapewniać łączność w pasmach S i L. Obydwa urządzenia stanowią awangardę dużej przyszłej konstelacji Fleet, na którą będzie się docelowo składać ponad 100 niewielkich i tanich satelitów. Będą one w stanie zagwarantować usługi telekomunikacyjne na rozległych połaciach powierzchni planety pozbawionych dostępu do sieci telefonii komórkowej. System będą współtworzyć także nieco większe satelity Centauri. Pierwsze z nich mają być wysyłane na orbitę jeszcze pod koniec 2018 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama