Reklama

KOSMONAUTYKA

Rozpoczęcie drugiej załogowej zmiany na module stacyjnym Tianhe

Załoga misji Shenzhou 13 - od prawej: Wang Yaping, Zhai Zhigang, Ye Guangfu. Fot. Biuro Informacyjne Rady Państwa ChRL [scio.gov.cn]
Załoga misji Shenzhou 13 - od prawej: Wang Yaping, Zhai Zhigang, Ye Guangfu. Fot. Biuro Informacyjne Rady Państwa ChRL [scio.gov.cn]

W sobotę 16 października, po ponad sześciu godzinach lotu, statek załogowy Shenzhou 13 z trzyosobowym zespołem - mającym w swoim składzie kobietę i dwóch mężczyzn - dotarł do zalążka powstającej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Państwowa agencja wypraw załogowych CMSA potwierdziła pomyślny przebieg lotu i procedury obsadzania trzonowego modułu stacyjnego Tianhe. Tym samym na pokładzie nowej chińskiej stacji pojawiła się pierwsza jak dotąd kosmonautka.

Najnowsza misja załogowa z Państwa Środka na powstającą stację kosmiczną Tiangong rozpoczęła się w piątek o 16:23 czasu polskiego od startu rakiety nośnej Chang Zheng 2F z kapsułą Shenzhou 13. Według zapowiedzi, będzie to najdłuższy jak dotąd pobyt chińskich kosmonautów w przestrzeni kosmicznej. Poprzednia zmiana pracowała na zalążku chińskiej stacji (póki co, obejmującej jedynie moduł trzonowy - Tianhe) przez trzy miesiące, od czerwca do września br.

W składzie misji na nową chińską stację znalazła się po raz pierwszy kobieta - Wang Yaping. Oprócz niej, na statku kosmicznym znaleźli się również kosmonauci Zhai Zhigang i Ye Guangfu.

Załoga wykona trzy spacery kosmiczne, aby zainstalować sprzęt w ramach przygotowań do rozbudowy stacji. Przeprowadzi także wiele eksperymentów, m.in. medycznych.

Budowa obecnej stacji jest jednym z kilku projektów kosmicznych realizowanych obecnie przez Państwo Środka. Rozpoczęła się pod koniec kwietnia 2021 r. od wyniesienia zalążkowego modułu Tianhe, będącego w założeniu trzonem całej dużej stacji kosmicznej Tiangong. Ukończenie rozbudowy stacji (oczekującej na dowiezienie jeszcze dwóch modułów składowych) spodziewane jest w 2022 roku.

Oprócz tego, chińscy naukowcy i inżynierowie planują też budowę - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu i wysłanie tam w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji.

Źródło: PAP


image
Reklama

 

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ech

    Moze beda badac nanotechnologie?

    1. ZS

      czas najwyższy na piko

    2. AB

      Niby w czym? W odpowiedniku Saluta?