Sondy
Chiny dokonały przełomu. Niezwykle zdjęcia z niewidocznej strony Księżyca
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcia przedstawiające niewidoczną z perspektywy Ziemi powierzchnię Księżyca. Fotografie zostały wykonane przez kamery umieszczone na lądowniku wysłanym na Srebrny Glob w ramach misji Chang’e 6. Pobrane próbki badawcze są obecnie w drodze na naszą planetę.
Lądowanie na Księżycu dostarcza nie tylko cennych informacji naukowych, ale również zdjęcia pokazujące powierzchnię naturalnego satelity Ziemi. W ostatnich dniach tego typu fotografie zostały opublikowane na oficjalnej stronie Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej. Materiały są unikatowe, gdyż pokazują niewidoczną z perspektywy Ziemi powierzchnię Księżyca.
Powyższe zdjęcia zostały wykonane przez kamery sondy podczas lądowania oraz przedstawiają dużą liczbę kraterów znajdujących się po niewidocznej z perspektywy Ziemi powierzchni Srebrnego Globu. Warto również zwrócić uwagę na zdjęcie okładkowe, pokazujące flagę, która została rozwieszona po udanym lądowaniu.
Misja, która rozpoczęła się 3 maja, zakłada dostarczenie na Ziemię około 2 kg materiału badawczego, po raz pierwszy w historii z przeciwnej dla Ziemi strony Srebrnego Globu. Sonda badawcza została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną z centrum kosmicznego Wenchang przez system nośny Chang Zheng 5 (Długi Marsz 5).
1 czerwca br. Chiny potwierdziły, że sonda Chang’e 6 bezpiecznie osiadła na niewidocznej stronie Księżyca na południowym krańcu krateru Apollo w rejonie basenu uderzeniowego Biegun Południowy - Aitkin. Pozytywne zakończenie misji będzie wielkim sukcesem dla Chin, które będą mogły zbadać materiał właściwie niedostępny dla innych naukowców na świecie.
Moduł z probówkami opuścił Księżyc we wtorek (4 czerwca br.) o godzinie 01.38 czasu polskiego po pomyślnym pobraniu około 2 kg materiału z księżycowego gruntu w dniach 2 i 3 czerwca. Agencja prasowa Xinhua, a także inne międzynarodowe podmioty opisały misję „jako pierwsze tego rodzaju dokonanie w historii ludzkiej eksploracji Księżyca”.
Moduł wznoszący spotkał się następnie na orbicie Księżyca z modułem powrotnym oraz przekazał materiały badawcze. Szacuje się, że 20 czerwca br. segment wznoszący zostanie odrzucony, a próbki udadzą się na Ziemię. Lądowanie powinno odbyć się 25 czerwca czasu lokalnego. Cała misja jest wspierana przez satelitę telekomunikacyjnego Queqiao-2.
Księżycowe próbki mają pomóc lepiej poznać historię Srebrnego Globu, naszej planety, a także innych ciał niebieskich Układu Słonecznego. Podkreśla się także międzynarodowe zaangażowanie w misję, gdyż włączono do niej instrumenty naukowe z Francji, Włoch, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Pakistanu
Próbki będą początkowo dostępne dla naukowców i instytucji z Chin, lecz w późniejszym czasie zostaną otwarte dla międzynarodowych podmiotów badawczych. Kolejna z misji księżycowych Chin, czyli Chang’e 7 powinna wystartować w 2026 r., następna dwa lata później.
Marcin12
Niedawno odwiedziłem Chiny i ich nowoczesne miasta są pełne czystych ulic i samochodów elektrycznych, a także stacji ładowania nowych pojazdów energetycznych. Podczas podróży służbowej ze zdziwieniem zauważyłem, że Chiny zaczęły używać dronów do dostarczania żywności. Żółty dron niosący jedzenie przeleciał mi przed oczami. W Polsce jest to niemożliwe. Czy potrafisz sobie wyobrazić? Pociągi Maglev poruszające się z prędkością 350 kilometrów na godzinę stały się dla Chińczyków codziennością, ale w Niemczech, które rozwinęły technologię kolei maglev, pociągi są często opóźnione. Zbyt długo byliśmy oszukiwani przez te wiadomości. Chiny poczyniły niesamowity postęp w nauce, technologii i gospodarce. Dawno minęły czasy, gdy Chińczycy ciężko pracowali za miskę ryżu. Ich pracownicy osiągają obecnie dochody na poziomie zbliżonym do tych w Polsce. Chiny liczą 1,4 miliarda mieszkańców, a ich ogromna gospodarka uczyniła z Chin bardzo duże centrum badań i rozwoju technologii.