Reklama

Sondy

Chiny na Księżycu. Lądownik sfotografowany przez sondę NASA

Autor. CNSA

Chiński lądownik wysłany na niewidoczną stronę Księżyca w ramach misji Chang’e 6 został sfotografowany przez amerykański orbiter LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Zdjęcia potwierdzają historyczne dokonanie Państwa Środka. Obecnie pobrane próbki badawcze znajdują się w drodze powrotnej na Ziemię.

Fotografie opublikowane na stronie NASA zostały wykonane 7 czerwca br. przez orbiter Lunar Reconnaissance Orbiter. Dzięki tym materiałom zespół obsługujący amerykańską misję zdołał obliczyć współrzędne geograficzne miejsca lądowania chińskiej sondy:około 42 stopnie szerokości geograficznej południowej i 206 stopni długości geograficznej wschodniej, na wysokości około minus minus 5256 metrów”.

Chińska sonda wysłana na niewidoczną stronę Księżyca w ramach misji Chang'e 6. Zdjęcie wykonane przez amerykański orbiter LRO.
Chińska sonda wysłana na niewidoczną stronę Księżyca w ramach misji Chang'e 6. Zdjęcie wykonane przez amerykański orbiter LRO.
Autor. NASA/Goddard/Arizona State University

Jeśli spojrzymy na ilustracje powierzchni Księżyca, dostrzeżemy wiele ciemnych obszarów, które określane są jako morza księżycowe, które powstały poprzez wylew magmy. Barwa tych miejsc jest wynikiem obecności bazaltu, który powstaje z szybko zastygającej lawy.

Jak widać poniżej, chińska sonda wylądowała na morzu księżycowym. Z informacji podanych przez NASA wynika, że lawa wypłynęła z krateru Chaffee S około 3,1 miliarda lat temu. Ciemny obszar to bazaltowe morza na naturalnym satelicie Ziemi, natomiast obszary z elementami błękitnymi wskazują na większą obecność tlenku żelaza i dwutlenku tytanu

Autor. NASA/Goddard/Arizona State University

Chińska misja Chang'e 6

Misja, która rozpoczęła się 3 maja, zakłada dostarczenie na Ziemię około 2 kg materiału badawczego, po raz pierwszy w historii z przeciwnej dla Ziemi strony Srebrnego Globu. Sonda badawcza została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną z centrum kosmicznego Wenchang przez system nośny Chang Zheng 5 (Długi Marsz 5).

Reklama

1 czerwca br. Chiny potwierdziły, że sonda Chang’e 6 bezpiecznie osiadła na niewidocznej stronie Księżyca na południowym krańcu krateru Apollo w rejonie basenu uderzeniowego Biegun Południowy - Aitkin. Pozytywne zakończenie misji będzie wielkim sukcesem dla Chin, które będą mogły zbadać materiał właściwie niedostępny dla innych naukowców na świecie.

Moduł z probówkami opuścił Księżyc we wtorek (4 czerwca br.) o godzinie 01.38 czasu polskiego po pomyślnym pobraniu około 2 kg materiału z księżycowego gruntu w dniach 2 i 3 czerwca. Agencja prasowa Xinhua, a także inne międzynarodowe podmioty opisały misję jako pierwsze tego rodzaju dokonanie w historii ludzkiej eksploracji Księżyca”.

Reklama

Moduł wznoszący spotkał się następnie na orbicie Księżyca z modułem powrotnym oraz przekazał materiały badawcze. Szacuje się, że 20 czerwca br. segment wznoszący zostanie odrzucony, a próbki udadzą się na Ziemię. Lądowanie powinno odbyć się 25 czerwca czasu lokalnego. Cała misja jest wspierana przez satelitę telekomunikacyjnego Queqiao-2.

Źródło: NASA / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama