Reklama

Sondy

Emiraty zbadają tajemnice asteroid. Start misji w 2028 r.

Autor. UAE Space Agency via X

Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich kontynuuje prace nad projektem badawczym, którego celem jest wysłanie sondy do badania siedmiu asteroid znajdujących się w pasie między Marsem a Jowiszem. Misja wystartuje w 2028 r., a zaledwie dwa lata później nastąpi przelot w pobliżu pierwszego obiektu.

Emirates Mission to the Asteroid Belt (EMA) została ogłoszona przez Agencję Kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2023 r., a jej głównym celem jest obserwacja i poszerzenie wiedzy na temat bogatych w wodę asteroid w Pasie Planetoid między Marsem a Jowiszem.

Od momentu ogłoszenia ZEA przyjęła okres czasowy 13 lat z podziałem na 6-letni etap projektowania i budowy sondy MBR Explorer oraz 7-letni etap podróży do celu. Według najnowszych komunikatów, EMA powinna wystartować już w 2028 r., natomiast w 2030 r. rozpocznie badanie pierwszego obiektu.

Reklama

Początkowo MBR Explorer wykona szybkie przeloty wokół sześciu asteroid, trwające od 2 do 12 godzin, zbierając przy tym cenne dane naukowe. W 2034 r. misję zwieńczy 7-miesięczna obserwacja z wykorzystaniem teledetekcji asteroidy (269) Justitia. Obiekt prawdopodobnie pochodzi z Pasa Kuipera, rozciągającego się jeszcze za orbitą Neptuna, natomiast obecnie znajduje się w Pasie Planetoid.

Pozostałe obiekty, które zostaną zbadane w ramach misji EMA to: (10254) Westerwald; (623) Chimera; (13294) Rockox; (88055) 2000VA28; (23871) 1998 RC76; i (59980) 1999 SG6. Sonda dostarczy wiele nowych informacji związanych wydobyciem surowców, w tym szczególnie wody, której jak wskazują naukowcy, na asteroidach możemy znaleźć bardzo dużo.

Autor. UAE Space Agency

Wszystko jednak zależy od rozmiaru danego obiektu. Jak czytamy w komunikacie Agencji Kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pięć celów misji ma średnicę mniejszą niż 10 kilometrów, podczas gdy (269) Justitia i (623) Chimaera mają średnicę prawie 50 kilometrów.

Reklama

Emirates Mission to the Asteroid Belt jest kluczowym elementem narodowej strategii kosmicznej, który ma przynieść nie tylko korzyści naukowe, ale również gospodarcze, stymulując sektor kosmiczny Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz rozwinąć współpracę międzynarodową. Misja jest wspierana przez specjalny fundusz o wartości blisko 1 mld USD.

Przypomnijmy, że to kolejna wymagająca misja Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 2020 r. z japońskiego kosmodromu Tanegasima w stronę Marsa wystrzelona została sonda Al Amal w ramach misji Emirates Mars. W lutym 2021 r. sonda dotarła na orbitę Czerwonej Planety, na której do dzisiaj bada tamtejszą atmosferę oraz pogodę.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!