Reklama

Sondy

Grygorczuk: Do marsjańskiego odwiertu wybrano miękkie podłoże wulkaniczne [Defence24 TV]

”Na Marsie jest około dziesięciu rodzajów regolitów, różnego rodzaju gruntu. [Organizatorzy misji InSight] wybrali lądowanie na podłożu wulkanicznym, które jest stosunkowo miękkie, stosunkowo ziarniste i tam są dobre warunki do wbijania. Inaczej, to byłoby niemożliwe” – wyjaśniał w rozmowie ze Space24.pl dr inż. Jerzy Grygorczuk z firmy Astronika, na kilkadziesiąt minut przed lądowaniem amerykańskiej sondy z polskim mechanizmem na Czerwonej Planecie.

Penetrator, który był użyty do misji Rosetta na kometę, był penetratorem elektromagnetycznym, i było to nasze pierwsze innowacyjne rozwiązanie, które właściwie zapoczątkowało erę penetratorów wbijanych napędem młotkowym. Trzeba wiedzieć, że poprzednio używano do tego celu małych silniczków rakietowych albo tzw. pironaboi.

dr inż. Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika

Prawdopodobieństwo wbicia oceniane jest na nie więcej niż 90% z tego powodu, że mogą wystąpić wewnątrz kamienie czy inne przeszkody. Jeżeli to jest mała przeszkoda to Kret rykoszetem się od tego odbije i pójdzie dalej, natomiast jeżeli to jest wielki głaz, to będzie "fatal error" i dalej nic nie zrobimy.

dr inż. Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika

Zobacz też: Nowelizacja ustawy o PAK przyjęta przez rząd. Minister Emilewicz komentuje dla Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!