Reklama

Księżyc oczami Blue Ghost. Lądownik przesłał pierwsze zdjęcia

Firefly Aerospace, Blue Ghost, Księżyc, lądowanie na Księżycu
Blue Ghost wykonał zapierające dech w piersiach zdjęcie, na którym widoczna jest powierzchnia Księżyca oraz cień lądownika.
Autor. Firefly Aerospace

Zaledwie chwilę po lądowaniu sondy Blue Ghost na Księżycu, firma Firefly Aerospace pochwaliła się w mediach społecznościowych zdjęciami wykonanymi przez kamery lądownika.

Fotografie wykonane przez lądownik Blue Ghost przedstawiają zachwycające widoki powierzchni Księżyca oraz przestrzeni kosmicznej. Na jednym ze zdjęć widoczna jest również Ziemia oddalona od jej naturalnego satelity o setki tysięcy kilometrów.

Blue Ghost, Księżyc, Firefly Aerospace, lądowanie na Księżycu
Zdjęcie wykonane przez kamery pokładowe sondy Blue Ghost chwilę po lądowaniu. W tle widoczna jest Ziemia oddalona o setki tysiące kilometrów.
Autor. Firefly Aerospace

Lądownik Blue Ghost 1 mierzy 2 m i ma 3,5 m średnicy. Jest w stanie dostarczyć na powierzchnię Księżyca do 150 kg. Blue Ghost wylądował w pobliżu góry Mons Latreille w Mare Crisiumac (łac.- Morze Przesileń). Powinien działać przez pełny dzień księżycowy, czyli około 14 dni na Ziemi.

Reklama

Udane lądowanie na Księżycu

Firefly Aerospace ogłosiło udane przyziemienie lądownika Blue Ghost w niedzielę, 2 marca około godziny 9:30 czasu polskiego. Proces stopniowego zmniejszania pułapu można było obserwować podczas transmisji na żywo, zorganizowanej przez amerykańską firmę. Firefly Aerospace ogłosiła, że jest to pierwsze w pełni udane przyziemienie komercyjnego lądownika na naturalnym satelicie Ziemi.

Firefly Aerospace, Blue Ghost, Księżyc, lądowanie na Księżycu
Powierzchnia Księżyca uchwycona przez obiektyw lądownik Blue Ghost.
Autor. Firefly Aerospace
Reklama

Blue Ghost rozpoczął swoją misję o nazwie „Ghost Riders in the Sky” 15 stycznia br. Został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie systemu nośnego Falcon 9 od firmy SpaceX. Co ciekawe, nie był to jedyny lądownik księżycowy, który został wystrzelony w ramach tego lotu.

Blue Ghost, Firefly Aerospace, lądowanie na Księżycu, Księżyc
Zdjęcie powierzchni Księżyca wykonane podczas przelotu lądownika Blue Ghost.
Autor. Firefly Aerospace

Jest to kolejny system transportowy dla eksperymentów i technologii, które mają trafić na powierzchnię Srebrnego Globu w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS). W ramach misji Ghost Riders in the Sky udało się dostarczyć na Księżyc 10 eksperymentów i demonstratorów technologii.

Reklama

Całkowite zaćmienie z perspektywy Księżyca

Podczas konferencji prasowej Jason Kim, dyrektor generalny Firefly Aerospace, stwierdził, że kolejne 14 dni będzie bardzo wymagających dla lądownika oraz eksperymentów. Już za kilka dni Blue Ghost wykona niezwykłe zdjęcia ukazujące całkowite zaćmienie, gdy Ziemia zasłoni Słońce z perspektywy Księżyca.

My natomiast będziemy mogli obserwować zaćmienie Księżyca, choć będzie ono bardzo trudne do zobaczenia w Polsce. „Faza częściowa będzie niewidoczna z naszego kraju, bo zdarzy się o wschodzie Słońca. Przed zachodem księżyca wejdzie on w fazę półcieniową, ale jego jasność zmieni się bardzo nieznacznie, w dodatku będzie niziutko nad horyzontem. Ale może uda się go dostrzec” – skomentował w rozmowie z PAP Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Źródło: Space24.pl / PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama