Reklama

Sondy

Lądowniki USA i Japonii zmierzają na Księżyc. Udany start Falcona 9

Blue Ghost, Fireflye Aerospace, lądowanie na Księżycu, Księżyc, SpaceX, Falcon 9
Lądownik Blue Ghost zamknięty w owiewce rakiety Falcon 9.
Autor. Firefly Aerospace via X

W drogę na Księżyc wyruszyły dwa prywatne lądowniki - Blue Ghost od amerykańskiego Firefly Aerospace oraz Resilience od japońskiego ispace. Sondy zostały jednocześnie wyniesione przez rakietę Falcon 9, dla której była to pierwsza tego typu misja.

W ostatnich latach byliśmy świadkami kilku prób lądowania na Księżycu, których podejmowały się podmioty publiczne i prywatne. Szczególnie istotne dla rozwoju przemysłu są sukcesy tych ostatnich. Pierwszą, prywatną sondą, której udało się zdobyć Srebrny Glob była Nova-C od firmy Intuitive Machines.

Nie minął rok od spełnienia amerykańskich marzeń, aby obserwować starty kolejnych misji na Księżyc. W środę, 15 stycznia 2025 r. rakieta Falcon 9 wyniosła w przestrzeń kosmiczną jednocześnie dwa lądowniki: Blue Ghost od Firefly Aerospace oraz Resilience od japońskiej ispace. Był to pierwszy tego typu lot Falcona 9.

Reklama

Blue Ghost pierwszy podejmie się lądowania na Księżycu

Blue Ghost to system transportowy dla eksperymentów i technologii, które mają trafić na powierzchnię Srebrnego Globu w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Księżyc, lądowanie na Księżycu, Blue Ghost, NASA, USA
Wizualizacja księżycowego lądownika Blue Ghost od firmy Firefly Aerospace.
Autor. Firefly Aerospace

Lądownik o wysokości 2 m i średnicy 3,5 m, który będzie w stanie dostarczyć na powierzchnię Księżyca do 150 kg. Firefly Aerospace oferuje łącznie ponad 10 m2 przestrzeni na różnego rodzaju ładunki, w tym łaziki. Podróż zajmie około 45 dni.

Reklama

Druga próba japońskiego lądownika

O ile dla Blue Ghost jest to debiut, Resilience to… platforma „po przejściach”. Lądownik wyruszył w pierwszą podróż na Księżyc w 2023 r., natomiast rozbił się w końcowej fazie misji. Przyczyną był błąd w oprogramowaniu, na podstawie którego komputer zignorował informację o wysokości 5 km od powierzchni Księżyca. Lądownik z prędkością około 100 m/s uderzył o powierzchnię.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dzięki zdobytemu doświadczeniu ispace wprowadziło ulepszenia w elementach konstrukcyjnych i oprogramowaniu. W celu zaoszczędzenia paliwa lądownik o masie około 1 tony obejmie jednak inną trajektorię lotu.

Japonia, Księżyc, ispace, Hakuto-R, lądowanie na Księżycu
Wizualizacja lądownika Hakuto-R na Księżycu
Autor. ispace

Misja będzie zatem znacząco dłuższa od Blue Ghost. Ispace zakłada, że najdłuższa odległość między lądownikiem a Ziemią wyniesie około 1 mln km. Po udanym przyziemieniu w pobliżu Mare Frigoris (pol.Morze Zimna) Resilience wypuści mały łazik Tenacious, który pobierze próbkę regolitu.

Reklama

Misje na Księżyc w 2025 r.

W 2025 r. w podróż na naturalnego satelitę Ziemi wyruszy jeszcze kilka lądowników od prywatnych firm. Jednym z nich ponownie będzie Nova-C od Intuitive Machines. Kluczowym zadaniem będzie przeprowadzenie eksperymentu Polar Resources Ice-Mining Experiment-1 (PRIME-1), w ramach którego wiertło TRIDENT podejmie próbę przedostania się do lodu, który ma znajdować się pod powierzchnią.

Kolejnym lądownikiem ma być Griffin od amerykańskiej firmy Astrobotic, który dostarczy ładunki na Księżyc w ramach wspomnianego programu NASA CLPS. Pasjonaci eksploracji kosmosu liczą również na start sondy Blue Moon od Blue Origin.

Ta ostatnia została wybrana do międzynarodowego programu Artemis, którego celem jest przywrócenie obecności człowieka na Srebrnym Globie i ustanowienie tam stałej placówki badawczej. Więcej informacji o planowanych misjach jest dostępnych TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama