Reklama

Sondy

Napięty kalendarz misji ExoMars

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

W wywiadzie dla rosyjskiego portalu internetowego Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, Johann-Dietrich Wörner, stwierdził, że ESA, oraz współpracująca z nią rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos, nie mogą pozwolić sobie na dodatkowe opóźnienia w realizacji misji ExoMars.

„Moim zdaniem nie ma miejsca na dyskusję o możliwych opóźnieniach, ponieważ już raz przesunęliśmy start misji o dwa lata z 2018 na 2020 rok, oraz wierzę w możliwości przemysłu kosmicznego, dzięki którym uda się przygotować misję na czas. (…) Chciałbym, żeby mój przekaz został dobrze zrozumiany. Nie możemy pozwolić sobie na kolejne opóźnienia, ponieważ jestem niemal pewny, że spowodują one utratę wsparcia  europejskich członków [Europejskiej Agencji Kosmicznej] i tym samym misja musi być gotowa w 2020 roku” – powiedział Wörner portalowi sputniknews.com.

ExoMars jest dwuetapowym projektem badawczym, powstającym przy współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, którego celem jest zidentyfikowanie procesów biologicznych na powierzchni Marsa.

W 2016 roku w kierunku Marsa zostały wysłane sonda Trace Gas Orbiter oraz lądownik Schiaparelli, który niestety uległ zniszczeniu podczas próby lądowania na powierzchni Czerwonej Planety. Na rok 2020 planowane jest natomiast wysłanie dwóch kolejnych komponentów misji, tj. łazika oraz stacjonarnego lądownika.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!