Reklama

Sondy

NASA: Osłona termiczna dla łazika marsjańskiego pękła podczas testów

Artystyczna wizja wejścia sondy Mars Science Laboratory w atmosferę Marsa. Osłona termiczna odgrywa tu kluczową rolę. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech
Artystyczna wizja wejścia sondy Mars Science Laboratory w atmosferę Marsa. Osłona termiczna odgrywa tu kluczową rolę. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech

Podczas prób prowadzonych w należącym do Lockheed Martin ośrodku w pobliżu Denver w osłonie termicznej, która miała zabezpieczać lądowanie pojazdu Mars 2020 na Czerwonej Planecie pojawiło się pęknięcie. Uszkodzenie, choć zaskoczyło inżynierów, nie doprowadzi do opóźnienia misji.

W ramach koordynowanych przez firmę Lockheed Martin testów kapsułę, która będzie chronić sondę kosmiczną w czasie lądowania na Marsie poddano działaniu siły o 20% większej, niż będzie to miało miejsce podczas faktycznego przedzierania się statku przez rozrzedzoną atmosferę czwartej planety od Słońca.

Dnia 12 kwietnia inżynierowie znaleźli w osłonie termicznej kapsuły pęknięcie, które pojawiło się w pobliżu zewnętrznej krawędzi. Wiadomość o odkryciu uszkodzenia NASA upubliczniła 26 kwietnia br.

Specjaliści koncernu Lockheed Martin oraz NASA Jet Propulsion Laboratory badają sprawę. Wynik ich dochodzenia zadecyduje o tym, czy osłonę trzeba będzie pod kątem misji marsjańskiej przeprojektować.

Element, który uległ pęknięciu, został wyprodukowany przeszło 10 lat temu, jako zapasowa osłona termiczna pod kątem lądowania na Marsie łazika Curiosity, co nastąpiło w 2012 r. W niedalekiej przyszłości uszkodzona osłona zostanie naprawiona i posłuży do dalszych testów.

Sonda Mars 2020 otrzyma tymczasem zupełnie nową osłonę termiczną. Całe zdarzenie nie wpłynie na opóźnienie jej startu, zaplanowanego na dzień 17.07.2020 r.

Próbnik dotrze do Marsa w pierwszej połowie 2021 r. Na powierzchni tego globu będzie poszukiwał m.in. śladów dawnego życia.

Reklama
Reklama

Komentarze