Reklama

Sondy

NASA wybrała ważnego kontrahenta na rzecz misji Europa Clipper

Ilustracja: NASA
Ilustracja: NASA

Istotne elementy sondy Europa Clipper zbuduje przedsiębiorstwo Space Systems Loral. Statek wystartuje w latach 20-tych obecnego stulecia. Jego zadaniem będzie zbadanie zagadkowego księżyca Jowisza.

NASA Jet Propulsion Laboratory wybrała firmę, która dostarczy kluczowe podzespoły do budowy sondy kosmicznej Europa Clipper. Będzie to przedsiębiorstwo Space Systems Loral (SSL), wchodzące w skład grupy Maxar Technologies (dawniej MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd. - MDA).

SSL zapewni Remote Engineering Unit - podstawowy interfejs pomiędzy różnymi systemami kontroli położenia, czujnikami termicznymi i komputerem pokładowym statku kosmicznego. Ze względu na silne promieniowanie, któremu statek kosmiczny zostanie poddany, konstrukcja interfejsu będzie oparta o innowacyjne komponenty, odporne na to promieniowanie.

SSL ma bogatą tradycję w zakresie wspierania sukcesów misji NASA dzięki naszym możliwościom komercyjnym i innowacyjnym technologiom. Praca nad misją Europa Clipper wpisuje się w naszą współpracę z NASA i JPL, a także przyczynia się do nadrzędnego celu, jakim jest opracowanie przełomowych technologii, które posuwają do przodu eksplorację przestrzeni kosmicznej przez człowieka.

Richard White, prezes SSL Government Systems

Sonda Europa Clipper wykona serię przelotów w pobliżu Europy – jednego z czterech największych księżyców Jowisza. Naukowcy sądzą, że pod lodową pokrywą Europy istnieje rozległy ocean ciekłej wody, w którym mogą panować warunki sprzyjające istnieniu prostych form życia.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!