Reklama

Sondy

Początek misji Cheops coraz bliżej

Fot. Airbus
Fot. Airbus

Spółka Airbus Defence and Space zakończyła budowę satelity Cheops (Characterising Exoplanet Satellite). Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) niedawno dała mu zielone światło po przeglądzie kwalifikacyjnym i odbiorczym. Przedstawiciele ESA, CDTI (Centro para el Desarrollo Tecnológico Industrial) i Airbusa opisali przebieg misji, budowę satelity i hiszpański udział w programie Cheops podczas konferencji prasowej w zakładach Airbusa na lotnisku Madryt-Barajas.

Podczas wydarzenia głos zabrali Günther Hasinger, dyrektor naukowy w ESA; Javier Ponce, dyrektor generalny CDTI; oraz Rafael Rodrigo, Sekretarz Generalny ds. Polityki Naukowej w Ministerstwie Nauki. Gości powitał Fernando Varela, szef hiszpańskiego działu systemów kosmicznych Airbusa.

Günther Hasinger z ESA podkreślił znaczenie tego satelity: „Cieszymy się, że wyniesiemy Cheopsa jeszcze w tym roku. Dzięki ultraprecyzjnym obserwacjom gwiazd, które znamy już jako gospodarze egzoplanet, misja w pierwszym etapie umożliwi scharakteryzowanie składu i natury planet poza naszym Układem Słonecznym. Cheops to pierwszy satelita ESA przeznaczony do badania egzoplanet, torujący drogę kolejnym dwóch misjom w nadchodzącej dekadzie i umacniający europejskie przywództwo w nauce o egzoplanetach”.

Według CDTI znaczenie Cheopsa jest znacznie większe niż odkrywanie nowych egzoplanet. Jest to pierwsza kompletna misja ESA pod przewodnictwem Hiszpanii. Zademonstrowane podczas programu Cheopsie przywództwo Hiszpanii będzie miało pozytywny wpływ na przyszłe misje kosmiczne. Jego rozpoczęcie nastąpi w kluczowym dla tego kraju momencie, ponieważ Sewilla będzie gospodarzem następnej Rady Ministerialnej ESA, która odbędzie się pod koniec 2019 r. i bez wątpienia pomoże utrwalić przywództwo Hiszpanii w misjach kosmicznych.

Airbus ma niezrównane doświadczenie w misjach naukowych w kosmosie i jesteśmy głównym wykonawcą w programie budowy pierwszego satelity Cheops dla ESA, wygranego przez Hiszpanię w otwartym konkursie. Teraz, gdy widzimy na horyzoncie jego start, gratulujemy wszystkim zaangażowanym zespołom doskonałej pracy. Projekt ten podkreśla rolę Airbusa w Hiszpanii jako głównego producenta satelitów i niezawodnego głównego wykonawcy w programach hiszpańskiego przemysłu kosmicznego.

Fernando Varela, szef hiszpańskiego działu systemów kosmicznych Airbusa

Cheops to pierwszy z małych satelitów ESA, zaprojektowany tak, aby być gotowym do lotu w ciągu pięciu lat i wykorzystujący sprawdzone technologie, by utorować drogę większym i bardziej ambitnym misjom. Zrealizuje ambitną misję naukową, której celem jest określenie właściwości planet krążących wokół pobliskich gwiazd. Instrumentem, który będzie badał te egzoplanety, jest teleskop Ritchey-Chrétien, dostarczony przez szwajcarski Uniwersytet Berneński, który zostanie zintegrowany z bardzo elastyczną pod względem konfiguracji i kompaktową platformą AstroBus-S Airbusa.

Platforma Airbus AstroBus została z powodzeniem użyta w innych misjach, w tym: Spot 6 i 7, KazEOSat-1, PeruSat-1, Sentinel 5 Precursor i satelitach meteorologicznych MetOp drugiej generacji. Cheops ma masę około 300 kg i jest sześcianem o boku około 1,5 metra.

Do budowy satelity wybrano grupę 24 firm z 11 europejskich krajów, z których siedem to firmy hiszpańskie. Wyzwania były ogromne, zwłaszcza że model zdatny do lotu musiał zostać zbudowany i przetestowany w ciągu zaledwie dwóch lat.

Airbus wykorzysta czas przed wyniesieniem satelity na orbitę na ponowne sprawdzenie statku kosmicznego, wprowadzenie najnowszej wersji oprogramowania, przeprowadzenie symulacji manewrów w ramach początkowej fazy startu (LEOP) i udoskonali procedury uruchamiania na orbicie (IOC). Airbus będzie zaangażowany nie tylko podczas faz LEOP i IOC oraz oficjalnego dostarczenia satelity, ale także zapewni wsparcie kierowania satelitą z ziemi i jego obsługę techniczną w fazie użytkowania. Centrum Operacji i Wsparcia, które będzie koordynować główne operacje segmentu naziemnego, będzie zlokalizowane w INTA (Narodowym Instytucie Technologii Kosmicznych) w pobliżu Madrytu.

Misja Cheops będzie analizować, przez co najmniej trzy i pół roku (przewidywany okres użytkowania), tranzyty egzoplanet podczas przechodzenia przed tarczami ich gwiazd. Satelita będzie działał na orbicie heliosynchronicznej, na wysokości 700 km. Zapewni to stałe temperatury i stałe naświetlenie paneli słonecznych, minimalizując możliwość odbicia światła rozproszonego na teleskopie. Zgodnie z harmonogramem satelita ma być wystrzelony na pokładzie rakiety Sojuz z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou między 15 października a 14 listopada 2019 r.

Cheops jest misją prekursorską. Dane odebrane ze statku kosmicznego zostaną wykorzystane do utworzenia listy egzoplanet najbardziej obiecujących pod względem możliwości podtrzymania życia jakie znamy. Platon i Ariel będą kolejnymi misjami ESA, które dogłębniej zbadają egzoplanety w następnej dekadzie.

Źródło: Airbus

Reklama
Reklama

Komentarze