Reklama

Sondy

Poszukiwana nazwa dla łazika z misji ExoMars 2020

Ilustracja: ESA/ATG medialab
Ilustracja: ESA/ATG medialab

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na wybranie imienia dla łazika, który zostanie wysłany na Marsa w poszukiwaniu śladów życia. Budowany w Wielkiej Brytanii w ramach misji ESA ExoMars łazik szykowany jest do startu w 2020 roku. Będzie on badał historię ewolucji Marsa oraz sprawdzi, czy na planecie istnieją warunki dla życia.

Łazik ExoMars będzie pierwszym, który będzie pobierał szereg różnych próbek w poszukiwaniu podpowierzchniowego życia, chronionego przed promieniowaniem słonecznym bombardującym powierzchnię Czerwonej Planety.

Łazik pobierze próbki i przeanalizuje je przy pomocy najnowszych instrumentów naukowych – w kompletnie wyposażonym automatycznym laboratorium na Marsie.

Konkurs na imię dla łazika został ogłoszony przez astronautę ESA Tima Peake’a podczas Międzynarodowych Targów Lotnicznych w Farnborough.

Mars to fascynujące miejsce, gdzie pewnego dnia ludzie będą pracowali ramię w ramię z robotami, poszukując życia w Układzie Słonecznym oraz zwiększając naszą wiedzę. Łazik ExoMars jest kluczowym elementem dla poszukiwania życia pozaziemskiego i chcielibyśmy, aby uczestniczyli Państwo w tej niesamowitej misji i wybrali imię dla łazika, który będzie jeździł po marsjańskiej powierzchni.

Tim Peake, astronauta ESA

Łazik ma wylądować na Marsie w marcu 2021 i będzie używał paneli słonecznych do generowania prądu, co pozwoli mu przetrwać zimne marsjańskie noce przy pomocy nowoczesnych akumulatorów oraz jednostek grzewczych.

ExoMars będzie pierwszą misją, która będzie mogła poruszać się po powierzchni Marsa oraz prowadzić głębokie odwierty.

Inną częścią misji ExoMars jest Trace Gas Orbiter, który już krąży wokół Czerwonej Planety, poszukując gazów atmosferycznych powiązanych z aktywnymi procesami geologicznymi i biologicznymi.

„Gdy byłem młody i marzyłem o badaniu Marsa, taka misja była w pełni pomysłem z powieści science fiction”, mówi David Parker, dyrektor ESA ds. lotów załogowych i eksploracji robotycznej.

„Misje ExoMars są częścią europejskiej strategii rozwoju technologii oraz badań Ziemi, Księżyca i Marsa. Uzyskana wiedza ma przynieść szereg korzyści dla wszystkich ludzi na Ziemi. Sam konkurs ma również inspirować mieszkańców Europy i zbliżyć Czerwoną Planetę do ludzi”.

Pełne warunki uczestnictwa w konkursie można przeczytać tutaj.

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!