Reklama

Sondy

Thales Alenia Space i OHB w programie PLATO. Badania egzoplanet

Ilustracja: Thales Alenia Space
Ilustracja: Thales Alenia Space

Thales Alenia Space, wspólne przedsięwzięcie Thales (67%) i Leonardo (33%) rozpoczyna prace nad nową misją naukową Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) z OHB System AG. PLATO będzie trzecią misją naukową klasy średniej (M3) w ramach programu Cosmic Vision ESA, po misjach: Solar Orbiter (M1) i Euclid (M2), a przed Ariel (M4). Satelita zostanie wystrzelony w 2026 r. i będzie pracował w przestrzeni kosmicznej przynajmniej 4,5 roku.

Celem misji PLATO jest znalezienie i zbadanie poza-słonecznych układów planetarnych. Misja ma koncentrować się na planetach, na których mogą panować podobne warunki, jak na ziemi.

W przeciwieństwie do innych misji: CoRot i Kepler, PLATO oferuje unikalną możliwość prowadzenia stabilnej, szeroko zakrojonej obserwacji jasnych gwiazd w dłuższym czasie (od dwóch do czterech lat). Ponadto umożliwia wykrywanie i katalogowanie planet krążących wokół swojego słońca. Zostanie umieszczona na orbicie wokół punktu Lagrange’a (L2) i będzie prowadziła obserwację za pomocą 26 specjalnych kamer.

Thales Alenia Space będzie odpowiedzialna za awionikę i integrację modułu serwisowego (SVM). Oprogramowanie AOCS (Attitude and Orbit Control System) proponowane dla PLATO jest oparte na sprawdzonych rozwiązaniach z ostatnich 20 lat. Thales Alenia Space przygotuje i zabezpieczy awionikę satelitarną, począwszy od określenia specyfikacji sprzętu, a skończywszy na montażu, integracji i przeprowadzeniu testów. Systemy optyczne teleskopów PLATO zostały sfinansowane przez Włoską Agencje Kosmiczną (ASI) i zaprojektowane przez INAF ((Istituto Nazionale di Astrofisica). Zostaną zbudowane w ośrodku Leonardo w Campi Bisenzio we współpracy z uniwersytetem w Bernie, Thales Alenia Space i Medialario. Integracją kamer zajmie się centrum kosmiczne OHB w Oberpfaffenhofen niedaleko Monachium, w pomieszczeniach o klasie czystości ISO5.

Źródło: Thales Alenia Space

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!