Reklama

Sondy

ZEA ruszają w kosmos. Orbiter marsjański i współpraca z Indiami

Sonda marsjańska Hope. Fot. MBRSC
Sonda marsjańska Hope. Fot. MBRSC

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą wysłać sondę kosmiczną, która zajmie się badaniami atmosfery Czerwonej Planety. W kraju trwa również rekrutacja do załogowego programu kosmicznego. Szybki rozwój sektora wspomoże współpraca z Indiami.

O planach arabskiej misji marsjańskiej mówił podczas World Government Summit w Dubaju reprezentant Mohammed bin Rashid Space Centre (MBRSC). Próbnik o nazwie Hope miałby zostać wystrzelony w 2020 r. Po dotarciu na orbitę wokół czwartej planety od Słońca sonda miałaby zająć się badaniem marsjańskiej atmosfery, szczególnie przyglądając się temu, w jakim tempie uciekają z niej cząsteczki tlenu i wodoru.

Hope będzie mieć 3 m długości. Panele słoneczne zapewnią sondzie 600 kW mocy.

MBRSC podzieliło się również planami konstrukcji KhalifaSat, który będzie trzecim satelitą zbudowanym przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. W ZEA trwa również nabór astronautów pod kątem przyszłych misji załogowych. Dotychczas zgłosiło się ponad 170 kandydatów, z których najmłodszy ma 17, a najstarszy 58 lat.

Jednocześnie Emiraty zacieśniają współpracę z Indiami w zakresie eksploracji kosmosu. Indie, które w 2013 r. skutecznie wysłały, i to przy pierwszym podejściu, sondę na orbitę okołomarsjańską, mogą teraz pełnić w stosunku do zaprzyjaźnionego kraju rolę mentora i eksperta ds. technologii. Powstała już łączona grupa robocza, złożona ze specjalistów z indyjskiego ISRO oraz agencji kosmicznej ZEA.

Obydwa państwa zamierzają współpracować przede wszystkim w zakresie arabskiej misji marsjańskiej, teledetekcji oraz budowy platform satelitarnych.

Obszary możliwości współpracy obejmują również nawigację satelitarną i rakiety sondażowe, a ISRO dostarczyło raport Arabskiej Komisji Lotnictwa Cywilnego na temat możliwości korzystania z usług nawigacji satelitarnej GAGAN [GPS Aided Geo Augmented Navigation] w regionie.

dr K. Sivan, szef ISRO

Jak podkreślił dr Sivan, Indie mogą również zaangażować się w kształcenie związanych z kosmosem naukowców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co mogłoby dodatkowo wzmocnić relacje pomiędzy oboma krajami.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!