Reklama

Statki Kosmiczne

Chińska wizja bazy na Księżycu i tajemniczy statek kosmiczny [WIDEO]

Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych. Wizja do 2045 r.
Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych. Wizja do 2045 r.
Autor. CNSA

Chiny opublikowały film z wizualizacją przyszłej infrastruktury na Księżycu w ramach międzynarodowego projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych. Materiał pokazuje stan placówki do 2035 r., a następnie jej rozwinięcie do 2045 r. Ukazana na filmie ostateczna faza projektu przedstawia zaskakujący obiekt.

Chiny są liczącym się uczestnikiem międzynarodowego wyścigu o Księżyc. Flagową misją państwa jest Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych (ILRS), której projekt jest realizowany we współpracy z Rosją. Porozumienie między państwami zostało podpisane jeszcze w 2021 r., a od tego momentu trwają prace badawcze nad przyszłą bazą. Do inicjatywy ILRS dołączyły także inne państwa, tj. Wenezuela, Pakistan, Egipt lub Białoruś.

W ostatnim czasie Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) opublikowała film z wizualizacją przyszłej stacji na naturalnym satelicie Ziemi. Wideo rozpoczyna się od fragmentów historycznych misji kosmicznych: radzieckiej Luna-1, amerykańskiej Apollo-11 oraz chińskich Chang’e-1, Chang’e-3, Chang’e-4 i Chang’e-5. Tym razem nie zadowalają nas już zwykłe wizyty, jesteśmy tu na długoterminową eksplorację. - czytamy na wyświetlonych napisach.

Film przedstawia wizję bazy na Księżycu w perspektywie do 2035 r. Wówczas na powierzchnie naturalnego satelity Ziemi znajdą się pierwsze elementy infrastruktury, w tym centrum dowodzenia, stacje badawcze lub instalacje energetyczne. W dalszej perspektywie nastąpi znaczący rozwój placówki.

Reklama

Wizja Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych do 2045 r. wygląda jak z oscarowego filmu science-fiction. Na filmie możemy zobaczyć farmę paneli fotowoltaicznych, mnóstwo budynków, które posłużą jako laboratoria i miejsca zamieszkania dla tajkonautów i kosmonautów, oraz pojazdy do eksploracji na Srebrnym Globie.

W pewnym momencie filmu dostrzegamy startującą z powierzchni Księżyca rakietą, która wynosi w przestrzeń kosmiczną wahadłowiec podobny do słynnych amerykańskich space shuttles. Należy podkreślić, że film to jedynie wizualizacja, a dokładny cel umieszczenia w nim technologii na wzór tej, obsługiwanej przez NASA pozostaje nieznany.

Reklama

Czy Chiny na nowo rozpoczną erę wahadłowców? A może chodzi o zupełnie nowy pojazd, który posłuży do dalszych misji eksploracji kosmosu? Cytowany przez Space.com Wu Weiren, główny projektant chińskiego programu eksploracji Księżyca, stwierdził w jednym z wywiadów dla chińskiej telewizji, że Księżyc służy jako punkt wyjścia, a Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych zapewni platformę dla długoterminowych badań naukowych, pracy i zamieszkiwania, torując drogę przyszłej ludzkiej eksploracji w głębszą przestrzeń kosmiczną.”.

Reklama

Komentarze

    Reklama