Reklama

Statki Kosmiczne

Chiny: kolejny spacer kosmiczny przy stacji Tiangong

Fot. China Manned Space

Dwóch chińskich astronautów odbyło w sobotę spacer kosmiczny przy bnowej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, której budowa ma zostać ukończona jeszcze w tym roku - poinformowały państwowe chińskie media.

Po wyjściu w przestrzeń kosmiczną tajkonauci Cai Xuzhe i Chen Dong zainstalowali pompy, klamkę do otwierania drzwi włazu od zewnątrz w sytuacjach awaryjnych oraz podest do mocowania stóp do ramienia robota. Trzeci członek załogi, Liu Yang, asekurował pozostałą dwójkę od wewnątrz.

Chiny budują własną stację kosmiczną po wykluczeniu ich przez USA z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stacja Tiangong („niebiański pałac") zostanie przyłączona do znajdującego się już na orbicie modułu mieszkalnego Tianhe („harmonia niebios"), w którym przebywa obecnie trzech tajkonautów.

Czytaj też

Sobotni spacer kosmiczny był drugim podczas sześciomiesięcznej misji, która nadzoruje ukończenie budowy stacji kosmicznej. Pierwsze z dwóch laboratoriów, 23-tonowy moduł, zostało dobudowane do stacji w lipcu, a drugie ma zostać wysłane w kosmos jeszcze w tym roku. Postępy programu kosmicznego są w Chinach przedstawiane jako osiągnięcia rządów KPCh, a dla wielu Chińczyków stanowią potwierdzenie mocarstwowej pozycji ich kraju.

Chiny są trzecim krajem, po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który wysłał człowieka w kosmos. Pierwszy spacer kosmiczny Liu i Chen przeprowadzili ok. dwa tygodnie temu. Pod koniec misji dołączy do nich jeszcze trzech astronautów, w ten sposób po raz pierwszy na stacji przebywać będzie sześć osób.

Źródło:PAP

Komentarze