Reklama

Statki Kosmiczne

Chiny: kolejny spacer kosmiczny przy stacji Tiangong

Autor. China Manned Space

Dwóch chińskich astronautów odbyło w sobotę spacer kosmiczny przy bnowej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, której budowa ma zostać ukończona jeszcze w tym roku - poinformowały państwowe chińskie media.

Reklama

Po wyjściu w przestrzeń kosmiczną tajkonauci Cai Xuzhe i Chen Dong zainstalowali pompy, klamkę do otwierania drzwi włazu od zewnątrz w sytuacjach awaryjnych oraz podest do mocowania stóp do ramienia robota. Trzeci członek załogi, Liu Yang, asekurował pozostałą dwójkę od wewnątrz.

Reklama

Chiny budują własną stację kosmiczną po wykluczeniu ich przez USA z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stacja Tiangong („niebiański pałac") zostanie przyłączona do znajdującego się już na orbicie modułu mieszkalnego Tianhe („harmonia niebios"), w którym przebywa obecnie trzech tajkonautów.

Czytaj też

Sobotni spacer kosmiczny był drugim podczas sześciomiesięcznej misji, która nadzoruje ukończenie budowy stacji kosmicznej. Pierwsze z dwóch laboratoriów, 23-tonowy moduł, zostało dobudowane do stacji w lipcu, a drugie ma zostać wysłane w kosmos jeszcze w tym roku. Postępy programu kosmicznego są w Chinach przedstawiane jako osiągnięcia rządów KPCh, a dla wielu Chińczyków stanowią potwierdzenie mocarstwowej pozycji ich kraju.

Reklama

Chiny są trzecim krajem, po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, który wysłał człowieka w kosmos. Pierwszy spacer kosmiczny Liu i Chen przeprowadzili ok. dwa tygodnie temu. Pod koniec misji dołączy do nich jeszcze trzech astronautów, w ten sposób po raz pierwszy na stacji przebywać będzie sześć osób.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama