Reklama

Statki Kosmiczne

Japoński lądownik doleciał do orbity Księżyca

Autor. ispace

W ostatnim czasie japońska firma Ispace ogłosiła, że ich flagowy lądownik osiągnął orbitę Księżyca, co stanowi 7 z 10 kamieni milowych wyznaczonych przez Japończyków. Firma planuje lądowanie na Srebrnym Globie już w przyszłym miesiącu. Warto podkreślić, że na pokładzie statku kosmicznego znajduje się również łazik księżycowy Rashid należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Reklama

W ostatnim czasie japońska firma Ispace podała do wiadomości publicznej informację o osiągnięciu przez komercyjny lądownik Hakuto-R orbity Księżyca. Wydarzenie miało miejsce 21 marca br. o godzinie 2:24 czasu polskiego i było 7 z 10 kamieni milowych określonych przez Japończyków przed rozpoczęciem misji. Firma planuje lądowanie na Srebrnym Globie już w przyszłym miesiącu, co oczywiście będzie przełomowym wydarzeniem, gdyż Ispace stanie się wówczas pierwszym prywatnym podmiotem, który dotknie Księżyca, a tym samym Kraj Kwitnącej Wiśni zapisze się w historii jako czwarte państwo po Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz Chinach, któremu udało się wylądować na naturalnym satelicie Ziemi.

Reklama
Reklama

Komercyjny lądownik z Japonii o nazwie Hakuto-R został wyniesiony przez rakietę nośną Falcon 9 w grudniu 2022 r., zabierając ze sobą wówczas niewielką sondę księżycową NASA o nazwie Lunar Flashlight. Na lądowniku natomiast, zostało umieszczone kilka dodatkowych ładunków, z których najbardziej wartym podkreślenia wydaje się ważący 10 kg łazik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Rashid. Japońska misja jest efektem projektu konkursowego na stworzenie bezpiecznego lądownika, który byłby w stanie regularnie transportować różnego rodzaju sprzęt na Srebrny Glob.

Czytaj też

Projekt Japończyków składa się z 10 kamieni milowych. Zgodnie z planem przedsiębiorstwa pierwsze kroki obejmują etapy przygotowania zarówno na Ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej. Ispace wymienia zadania, tj. nawiązanie stabilnego połączenia z Centrum Kontroli Misji oraz wykonanie manewru orbitalnego i skierowanie swojego kursu w stronę Księżyca. Najważniejsze na ten moment jest oczywiście lądowanie i nawiązanie stabilnego połączenia z urządzeniem oraz sprawdzenie odpowiedniego funkcjonowania zasilania pojazdu. Zgodnie z planem japońskiej firmy Ispace lądownik Hakuto-R ma wylądować w kraterze o nazwie Atlas w kwietniu br.

Autor. ispace

W lutym br. mogliśmy dowiedzieć się kilku informacji o stanie lądownika Hakuto-R. Wówczas inżynierowie pracujący przy projekcie ogłosili, iż lot przebiega dobrze, natomiast doświadczono niewielkich problemów technicznych, tj. wyższe niż oczekiwano temperatury statku kosmicznego i komputer pokładowy, który wielokrotnie się restartował. Według Ryo Ujiie, dyrektora ds. technologii w Ispace, kontrolerzy lotu szybko poradzili sobie z problemami.

Czytaj też

Obecnie firma pracuje również nad innym lądownikiem, który zgodnie z planami japońskiej firmy ma polecieć w 2024 r. Statek kosmiczny ma przypominać konstrukcją Hakuto-R, natomiast ładunkiem użytecznym będzie, m. in. opracowany przez Ispace "mikro łazik". Z kolei w 2025 r. firma planuje rozpocząć trzecią tego typu misję, w której udział ma wziąć większy lądownik. Wówczas technologia ta ma zostać opracowana przez amerykańską filię japońskiego przedsiębiorstwa we współpracy z firmą Draper.

Reklama

Komentarze

    Reklama