Reklama

Statki Kosmiczne

Japoński lądownik wykona próbę lądowania na Księżycu

Autor. ispace

Japoński sektor kosmiczny jest co raz bliżej historycznego momentu. We wtorek, 25 kwietnia br. japoński lądownik o nazwie Hakuto-R, należący do prywatnej firmy ispace prawdopodobnie wyląduje na powierzchni Księżyca. Zakończony etap misji M1, zainicjowanej w grudniu 2022 r. ma uczynić z ispace pierwszą, prywatną firmę, która wysłała swój lądownik na powierzchnię Księżyca, a Japonia zapisze się w historii jako czwarte państwo po Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz Chinach, któremu udało się wylądować na naturalnym satelicie Ziemi.

Reklama

Japonia to państwo posiadające bardzo rozwinięty sektor kosmiczny zarówno jeśli chodzi o państwowe instytucje (Japońska Agencja Kosmiczna - JAXA), jak i prywatne firmy komercyjne. Dzisiaj jednak w przemyśle kosmicznym Kraju Kwitnącej Wiśni może nastąpić przełom, gdyż lądownik Hakuto-R, należący do prywatnej firmy ispace spróbuje wylądować na powierzchni Księżyca. Udane zakończenie etapu misji M1, zainicjowanej w grudniu 2022 r., poprzez wyniesienie technologii przez system nośny Falcon 9 należący do SpaceX, uczyni tym samym z ispace pierwszą, prywatną firmę, która wysłała swój lądownik na powierzchnię Srebrnego Globu, a Japonia zapisze się w historii jako czwarte państwo po Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz Chinach, któremu udało się wylądować na naturalnym satelicie Ziemi.

Reklama
Reklama

Lądowanie japońskiego statku kosmicznego zostało zapowiedziane na wtorek, 25 kwietnia br. o godzinie 18:40 czasu polskiego, natomiast transmisja na żywo będzie dostępna już od godziny 17. Na miejsce lądowania Hakuto-R wybrano krater Atlas, położony w północno-wschodniej części widocznej strony Księżyca, w pobliżu Mare Frigoris (łac. Morze Zimna).

Czytaj też

Hakuto-R. Start został wyniesiony 11 grudnia 2022 r. przez amerykańską firmę SpaceX przy pomocy ich doświadczonego systemu nośnego Falcon 9. Warto zauważyć, że lądownik nie był jedynym ładunkiem na pokładzie rakiety, ponieważ w przestrzeń kosmiczną zabrano wówczas małą sondę księżycową NASA o nazwie Lunar Flashlight oraz kilka dodatkowych ładunków, z których wartym podkreślenia wydaje się ważący 10 kg łazik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Rashid.

Autor. ispace

W lutym br. mogliśmy dowiedzieć się kilku informacji o stanie lądownika Hakuto-R. Wówczas inżynierowie pracujący przy projekcie ogłosili, iż lot przebiega dobrze, natomiast doświadczono niewielkich problemów technicznych, tj. wyższe niż oczekiwano temperatury statku kosmicznego i komputer pokładowy, który wielokrotnie się restartował. Według Ryo Ujiie, dyrektora ds. technologii w Ispace, kontrolerzy lotu szybko poradzili sobie z problemami. W marcu br. natomiast, pisaliśmy na łamach naszego portalu o osiągnięciu przez lądownik orbity Księżyca, co stanowiło 7 z 10 kamieni milowych wyznaczonych przez Japończyków.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze