Reklama

Problemy z rakietą Falcon 9. Lot Polaka ponownie przełożony

Sławosz Uznański-Wiśniewski, Polska, polski astronauta, Ax-4, IGNIS
Problemy techniczne z rakietą Falcon 9 uniemożliwiają start misji polskiego astronauty.
Autor. Axiom Space/Sławosz Uznański-Wiśniewski

Zza oceanu doszły informacje o ponownym przełożeniu startu rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon w ramach misji Ax-4, w której udział weźmie polski astronauta i naukowiec - dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Powodem są problemy techniczne z rakietą.

„Rezygnujemy z jutrzejszego startu Falcon 9 misji Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, by dać dodatkowy czas dla zespołów SpaceX, by naprawiły wyciek ciekłego tlenu (LOX) zidentyfikowany podczas inspekcji po próbie statycznej boostera” - napisała firma w komunikacie na platformie X. Zapowiedziała, że nowy termin startu zostanie podany po wykonaniu koniecznych napraw.

Start misji z Kennedy Space Center na Florydzie został tym samym przełożony po raz czwarty; rakieta miała wznieść się w powietrze w środę o 14 czasu polskiego, a pierwotną datą miał być 29 maja.

Reklama

Problemy z rakietą Falcon 9

Falcon 9 to 70-metrowa rakieta, która ma na swoim koncie ponad 480 wykonanych misji, będąc najlepiej sprawdzonym systemem nośnym na świecie. Nawet przy tak doświadczonym systemie zdarzają się usterki, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo załogi. Przypomnijmy, że rozwiązanie od SpaceX składa się z dwóch segmentów, z których pierwszy jest napędzany przez 9 silników Merlin z cyklem z generatorem gazu, zasilanych na mieszankę RP-1 i ciekłego tlenu.

Dolny segment rakiety Falcon 9 w tej misji jest określany jako Booster 1094, który jest w stanie powrócić na Ziemię i zostać wykorzystanym w kolejnych misjach. Ten egzemplarz jest nowy - ma za sobą zaledwie jeden lot w kwietniu 2025 r., którego celem było wyniesienie satelitów Starlink. Wówczas wyciek LOX również miał miejsce, ale przyczyna nie została albo wykryta, albo naprawiona.

Wyciek ciekłego tlenu uznano za przyczynę przełożenia misji Ax-4. Usterka została wykryta ponownie podczas testu statycznego rakiety, przeprowadzonego w niedzielę, 8 czerwca br. Następnego dnia do tablicy został wywołany wiceprezes SpaceX, William Gerstenmaier, który zapewniał, że problem zostanie rozwiązany do startu misji. Poprzednia data została z kolei zmieniona przez warunki pogodowe i zbyt wysoką siłą wiatrów w górnych częściach atmosfery w korytarzu lotu rakiety.

Reklama

Historyczna misja IGNIS

W ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS na orbicie zostanie przeprowadzonych 13 eksperymentów, które dotyczą m.in. medycyny, biologii, biotechnologii i nauk inżynierskich. Zaplanowano też kilka okresów, podczas których polski astronauta będzie wykonywał połączenia z rodzimymi krótkofalowcami. Uznański-Wiśniewski poprowadzi też w kosmosie pokazy, które zostaną nagrane, a potem wykorzystane w ramach programu edukacyjnego.

Jak zauważyła dr Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej, misja ma obecnie wszelkie zgody na start do 15 czerwca, lecz według zapowiedzi przedstawicieli NASA z poniedziałku, w praktyce okno startu obowiązuje do końca miesiąca.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama