Reklama

Statki Kosmiczne

Rekordowa misja VSS Unity. Krok bliżej lotów turystycznych [WIDEO]

Fot. Virgin Galactic
Fot. Virgin Galactic

Samolot kosmiczny przedsiębiorstwa Virgin Galactic odbył swój najwyższy dotąd lot, docierając do mezosfery. Maszyna rozwinęła szybkość niemal 2,5 razy większą od prędkości dźwięku. Podczas lotu szczegółowo badano warunki panujące w kabinie.

Był to już trzeci lot pojazdu VSS Unity z użyciem własnego napędu w ciągu niecałych czterech miesięcy. Odbył się w czwartek 26 lipca. Samolot WhiteKnightTwo VMS Eve wyniósł testowaną jednostkę na pułap 14 km, skąd SpaceShipTwo wznosił się już dalej samodzielnie.

Piloci VSS Unity wprowadzili statek w niemal pionowy lot, uruchamiając silniki na 42 sekundy. Pojazd dotarł aż do mezosfery, wznosząc się maksymalnie na wysokość 52 km. Osiągnął przy tym prędkość maksymalną 2,47 Ma.

Kolejny już lot testowy służył przede wszystkim badaniu aerodynamiki przy prędkościach naddźwiękowych oraz dynamiki termicznej. Oprócz tego szczegółowo monitorowano, pod kątem przyszłego wożenia kosmicznych turystów, warunki w kabinie statku – analizując m.in. takie parametry jak temperatura, ciśnienie, wilgotność, wibracje, a nawet poziom promieniowania.

Na koniec misji samolot kosmiczny bezpiecznie wylądował w Mojave Air and Space Port. Nie podano do wiadomości publicznej kiedy obędzie się następny lot testowy VSS Unity ani tego, ile jeszcze takich prób będzie miało miejsce przed rozpoczęciem komercyjnego użytkowania statku należącego do Virgin Galactic.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!