Reklama

Statki Kosmiczne

Starliner. Lot załogowy pod znakiem zapytania

Autor. Wikimedia Commons/NASA

Z najnowszych informacji podanych przez NASA oraz firmę Boeing wynika, że załogowy debiut kapsuły Starliner, który miał odbyć się 25 maja br. zostanie przełożony na nieokreślony termin. To kolejna zmiana harmonogramu, która wynika z problemu technicznego statku kosmicznego. Obecnie inżynierowie pracują nad rozwiązaniem problemu wycieku helu.

Do tej pory kapsuła kosmiczna Starliner przeszła przez burzliwy proces testów oraz modyfikacji. Ponadto zaliczyła dwa loty próbne w 2019 oraz 2022 r., ale żadna z nich nie była w formie załogowej oraz nie spełniła w 100% oczekiwań NASA i Boeinga. Po długim czasie oczekiwania debiutancka misja Starliner’a z astronautami na pokładzie została odwołana, a nowy termin pozostaje nieznany.

Początkowo debiut miał odbyć się na początku maja br. Dwójka astronautów NASA, Butch Wilmore i Suni Williams, siedziała już przypięta pasami wewnątrz kapsuły statku kiedy odliczanie przedstartowe nagle wstrzymano. Jak poinformował później inżynier Dillon Rice z firmy United Launch Alliance, przyczyną było wykrycie wadliwego zaworu tlenu w górnym stopniu rakiety nośnej Atlas V.

W kolejnych dniach inżynierowie wykryli kolejną usterkę - wyciek helu w kapsule. Wówczas wskazywano na termin 21 maja, a następnie 25 maja. W międzyczasie głosy krytyki zaczęły pojawiać się nie tylko wśród mediów, pasjonatów technologii kosmicznych, ale również partnerów komercyjnych NASA.

Reklama

Ostrzeżenie partnera NASA

Jako ceniony partner NASA i eksperci od zaworów zdecydowanie nalegamy, aby nie podejmowali prób drugiego startu ze względu na ryzyko wystąpienia katastrofy na platformie startowej” – powiedziała w komunikacie prasowym Erin Faville, prezes ValveTech.

Według doniesień mediów brzęczący dźwięk wskazujący na nieszczelny zawór został zauważony przez osobę przechodzącą obok Starlinera na kilka minut przed startem. Dźwięk ten może wskazywać, że cykl życia zaworu dobiegł końca” - dodała prezes ValveTech.

Firma specjalizuje się w zaworach oraz innych komponentach do zastosowań lotniczych i wojskowych. ValveTech jest partnerem NASA oraz dostarczyło 14 komponentów do CST-100 Starliner.

Reklama

Problem nierozwiązany

Jak wynika z najnowszego komunikatu NASA, inżynierowie wciąż pracują nad rozwiązaniem problemu wycieku helu. Amerykańska agencja oraz Boeing nie podejmą się próby 25 maja, natomiast nowy termin wciąż pozostaje nieznany. „NASA udostępni więcej szczegółów, gdy ustalimy jaśniejszą ścieżkę naprzód” – podsumowano.

Warto również zauważyć, że komunikat NASA jest bardzo ograniczony i nie zawiera informacji dotyczących statusu misji lub postępu prac nad usterką. Wielu obserwatorów skrytykowało politykę informacyjną amerykańskiej agencji kosmicznej twierdząc, że ogłoszenie w zasadzie zostawia pod znakiem zapytania całą misję.

Źródło: NASA / Spacenews.com

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!