Statki Kosmiczne
Udany lot rosyjskiego statku Sojuz. Nowa załoga już na ISS
Statek kosmiczny Sojuz MS-26 z dwoma rosyjskimi kosmonautami i amerykańskim astronautą na pokładzie dotarł w środę (11 września br.) późnym wieczorem na Międzynarodową Stację Kosmiczną - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.
Sojuz wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 11 września o godzinie 18:23 czasu polskiego i po około trzech godzinach lotu zadokował do rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na ISS poleciało dwóch rosyjskich kosmonautów Aleksiej Owczynin i Iwan Wagner oraz amerykański astronauta NASA Donald Pettit.
The Soyuz MS-26 spacecraft hatch was officially opened at 5:58pm ET where @NASA_Astronauts Don Pettit and cosmonauts Alexey Ovichinin and Ivan Vagner were welcomed by the current crew on the International @Space_Station. pic.twitter.com/U51jcVMhdB
— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) September 11, 2024
W trakcie swojej misji rosyjscy kosmonauci i amerykański astronauta mają przeprowadzić 42 eksperymenty naukowe, z których trzy prowadzone będą po raz pierwszy. Ponadto w grudniu Owczynin i Wagner odbędą spacer kosmiczny, w trakcie którego zainstalują spektrometr na zewnętrznej powłoce jednego z modułów stacji.
Trzyosobowa załoga ma spędzić na orbicie Ziemi 202 dni i powrócić 1 kwietnia 2025 r. Obecnie na ISS w ramach rutynowych misji przebywają kosmonauci Oleg Kononienko, Nikołaj Chub i Aleksander Grebenkin oraz astronauci NASA Tracy Dyson, Matthew Dominick, Michael Barratt i Jeanette Epps.
Na stacji są także Amerykanie Barry Wilmore i Sunita Williams, którzy przybyli tam w czerwcu br. i mieli wrócić na Ziemię po siedmiu dniach, ale z powodu awarii kapsuły Starliner Boeinga, którą lecieli, zostali zmuszeni do pozostania w kosmosie do lutego przyszłego roku.
Łącznie w kosmosie znajduje się 19 osób, w tym 12 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz 3 na chińskiej stacji Tiangong. Pozostała 4 to uczestnicy historycznej misji Polaris Dawn, która zalicza się do jednego z historycznych przedsięwzięć realizowanych przez firmę Elona Muska. Podczas pięciodniowej podróży turystyczni astronauci będą mieli okazję wyjść poza pokład statku Dragon i odbyć ok. 20 minutowy, komercyjny spacer kosmiczny. Misja wystartowała we wtorek, 10 września.
user_1064473
Chciałem tylko zwrócić uwagę na błąd logiczny w polskich artykułach o lotach ludzi w kosmos. Amerykanie nazywają takich ludzi astronauci, Rosjanie - kosmonauci, Chińczycy - tajkonauci, a my w Polsce nie mamy własnej nazwy tylko używamy trzech różnych nazw w zależności od pochodzenia lotnika. W ten sposób dla każdej narodowości powstanie osobna nazwa dla tego samego zawodu. Raczej powinno się używać jednej nazwy bez względu na pochodzenie.