Reklama

Statki Kosmiczne

Wahadłowiec Dream Chaser na ostatniej prostej przed lotem

Statek kosmiczny Dream Chaser - Tenacity
Statek kosmiczny Dream Chaser - Tenacity
Autor. Sierra Space

Amerykańska firma Sierra Space poinformowała o zakończonych testach środowiskowych nowego samolotu kosmicznego Dream Chaser. Frachtowiec zostanie przetransportowany do ośrodka NASA na Florydzie w celu przeprowadzenia ostatnich badań i zintegrowania z rakietą Vulcan Centaur.

Kampania testów środowiskowych wahadłowca Dream Chaser oraz modułu ładunkowego Shooting Stars obejmowała m. in. testy na wstrząsy, wibracje i próżniowo-termiczne. Badania dotyczyły zachowania frachtowca nie tylko w symulowanych warunkach przestrzeni kosmicznej, ale również w momencie startu systemu nośnego oraz separacji modułu ładunkowego od statku kosmicznego w fazie powrotnej na Ziemię.

Artystyczna wizja wahadłowca Dream Chaser zadokowanego do stacji orbitalnej Orbital Reef.
Artystyczna wizja wahadłowca Dream Chaser zadokowanego do stacji orbitalnej Orbital Reef.
Autor. Sierra Space

Pomyślne zakończenie niezwykle rygorystycznej kampanii testów środowiskowych w ścisłej współpracy z NASA jest znaczącym kamieniem milowym i sprawia, że Dream Chaser może rozpocząć działalność jeszcze w tym roku” - powiedział w oświadczeniu Tom Vice, dyrektor generalny Sierra Space.

To rok, w którym przechodzimy od rygorystycznych badań i rozwoju do regularnych operacji orbitalnych, zmieniając w ten sposób sposób, w jaki łączymy przestrzeń kosmiczną z Ziemią”. - dodał.

Reklama

Kolejnym krokiem jest przetransportowanie Dream Chasera do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie w celu przeprowadzenia testów końcowych oraz zintegrowania z systemem nośnym Vulcan Centaur od firmy United Launch Alliance. Misja będzie drugim lotem rakiety, po której zostanie zakwalifikowana do wynoszenia tajnych ładunków rządowych.

Końcowe przygotowania obejmą badania akustyczne, badania zakłóceń elektromagnetycznych i kompatybilności. Ponadto zostaną dokończone prace nad osłoną termiczną, która jest niezbędna podczas powrotu przez ziemską atmosferę.

Reklama

Sierra Space nie podała dokładnej daty debiutanckiego lotu frachtowca, natomiast z dostępnych informacji wynika, że odbędzie się on jesienią br. Celem misji będzie dostarczenie ładunku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach kontaktu Commercial Resupply Services 2 (CRS-2). Oprócz niego, takie loty będą realizowane również przez kapsułę Dragon firmy SpaceX oraz Cygnus od Northrop Grumman.

Pierwsza wersja statku Dream Chaser nosi nazwę Tenacity. Sierra Space równocześnie pracuje nad kolejnym samolotem kosmicznym - Reverence. W ramach umowy CRS-2 odbędzie się łącznie siedem lotów do ISS. Warto podkreślić, że firma prowadzi również badania nad załogową wersją Dream Chasera.

Źródło: Sierra Space / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!