- Wiadomości
Za nami dziesiąty dzień misji polskiego astronauty na ISS
Dziesiątego dnia misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski pracował nad pięcioma eksperymentami i prowadził działania edukacyjno-promocyjne - poinformowała w niedzielę Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Stan wykonania celów misji to 78,6%.
Autor. Axiom Space
„Nieuchronnie zbliżamy się ku końcowi misji IGNIS. Za nami kolejny pracowity dzień, tym razem skupiony na eksperymentach technologiczno-naukowych” - napisała POLSA w najnowszym raporcie.
Polski astronauta pracował w niedzielę nad eksperymentami Scalable Radiation Monitor (eksperyment został poprawnie zainstalowany i jest gotowy do działania na pokładzie ISS) i Wireless Acoustics, który został już zakończony w 100%.
Kontynuował też prace nad badaniami AstroMentalHealth, MXene in LEO i EEG Neurofeedback. Podczas eksperymentu AstroMentalHealth badany jest wpływ pobytu w kosmosie na stan psychiczny i samopoczucie astronauty. W ramach Mxene in LEO sprawdzane jest działanie pulsometrów z czujnikami z nanomateriałów. Natomiast EEG Neurofeedback polega na sprawdzeniu jak izolacja i mikrograwitacja wpływają m.in. na poziom stresu astronautów.
„Pomimo tego, że żadne oficjalne połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nie były dziś planowane, to jednak zobaczyliśmy Sławosza (prawie) na żywo jedzącego polski przysmak, czyli pierogi. Zgodnie z zapowiedziami, nasz astronauta wraz z dowódcą misji Ax-4 Peggy Whitson nagrali wideo z serii: Ax-4 mission update. Rozmowa o aktualnym stanie realizacji misji Ax-4 rozpoczęła się od opowieści o tym jednym z najsłynniejszych polskich dań” - zaznaczyła POLSA.
Pierogi to bardzo polskie danie 🥟🇵🇱 Sam robiłem je dla moich przyjaciół, gdy mieszkałem w Szwajcarii, Francji czy w Niemczech, by podzielić się naszą kulturą. Na #ISS jemy pierogi z kapustą i grzybami, czyli takie, jakie najczęściej je się w święta Bożego Narodzenia.#pierogi… pic.twitter.com/i3TLTeH5xs
— Sławosz Uznański-Wiśniewski (@astro_slawosz) July 6, 2025
Uznański-Wiśniewski w ramach działań edukacyjnych i promocyjnych ukończył eksperyment dotyczący efektu Magnusa i pracował nad nagraniem działań dotyczących życia codziennego na ISS. „Aktualny status realizacji podstawowych celów misji: 78,6%.” - podała POLSA.
Agencja zapowiedziała, że w poniedziałek o godz. 12.30 w Centrum Nauki Kopernik rozpocznie się połączenie polskiego astronauty na żywo z dziennikarzami.
Jak zaznaczył wykonawca misji firma Axiom, Uznański-Wiśniewski będzie mówił o znaczeniu misji Ax-4 i roli, jaką on sam odgrywa w osiąganiu celów naukowych Polski. „Wkład poczyniony przez niego na pokładzie stacji kosmicznej jest powodem do dumy dla rosnącej obecności jego kraju w kosmosie” – podkreślił Axiom.
Źródło: Polska Agencja Kosmiczna/PAP