Reklama

Statki Kosmiczne

Załoga misji Shenzhou-18 dotarła na chińską stację kosmiczną

Autor. CMSA

W czwartek (tj. 25 kwietnia br.) chiński statek kosmiczny Shenzhou-18 z trzema tajkonautami na pokładzie wystartował z centrum lotów kosmicznych Jiuquan i tym samym rozpoczął podróż w kierunku stacji kosmicznej Tiangong. Około sześć i pół godziny po starcie kapsuła z załogą pomyślnie zadokowała do orbitującej placówki.

W ostatnich godzinach do chińskiej stacji kosmicznej o nazwie Tiangong (Niebiański Pałac) dotarło trzech nowych naukowców. Członkowie nowej misji kosmicznej przejmą obowiązki zespołu Shenzhou-17, który obsługuje placówkę od października ubiegłego roku. Wyniesienie tajkonautów w kierunku chińskiej stacji odbyło się 25 kwietnia za pomocą systemu nośnego Chang Zheng 2F. Miejscem startu był kosmodrom Jiuquan, znajdujący się na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach.

Dowódcą załogi Shenzhou-18 jest 43-letni Ye Guangfu, który ma doświadczenie w lotach kosmicznych. Brał on udział w misji Shenzhou-13 w 2021 roku, natomiast jego dwaj towarzysze to nowicjusze w tym zakresie: 34-letni Li Cong oraz 36-letni Li Guangsu są pilotami myśliwców. Dokowanie do stacji Tiangong obyło się bez jakichkolwiek problemów i teraz załoga spędzi na orbicie najbliższe sześć miesięcy. Załoga Shenzhou-17, która dalej jest na stacji, wróci na Ziemię 30 kwietnia br.

Reklama

W trakcie swojej misji załoga Shenzhou-18 przeprowadzi ponad 90 eksperymentów, szereg działań poza pokładem stacji w ramach spacerów kosmicznych (EVA;Extra-vehicular activity), a także będą zaangażowani w wykłady naukowe na żywo dla dzieci w wieku szkolnym. Warto zaznaczyć, że jeszcze przed startem zapowiedziano, że Chiny planuje przyjąć na pokład Tiangong międzynarodowych astronautów. Rozważane są również misje w ramach turystyki kosmicznej.

Autor. China Manned Space Agency

Chiny rozpoczęły budowę swojej stacji kosmicznej Tiangong w 2021 r. Rok później placówka została rozbudowana o moduł laboratoryjny Wentian oraz moduł badawczy Mengtian, jednak Chiny nie zamierzają zakończyć na nich rozbudowy. Motywem do wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań programów kosmicznych tego państwa z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin.

Reklama

Stacja Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy pracują również nad budową - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji. Na konferencji prasowej przed rozpoczęciem misji Shenzhou-18 przedstawiciele agencji kosmicznej Chin podkreślili, że rozwój i budowa systemów, które mają umożliwić lądowania chińskich astronautów na Księżycu, postępuje zgodnie z planem. W ocenie agencji oznacza to, że misja na Księżyc może zostać zrealizowana do 2030 roku.

Źródło: Space.com, PAP, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama